Answer:
a. $302
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

Point in the distribution below which 2.5% of the PCE's fell.
This is the 2.5th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.025. So it is X when Z = -1.96.





Answer:
the awnser is A
Step-by-step explanation:
10.7
23.7-10=10
that r the maths
Answer:
The correct option is option D.
Step-by-step explanation:
Any fraction number
(m>n ) can be written as 
where a = quotient
b= reminder.
Given number is
.
3)4( 1 ← quotient
- 3
____
1 ← reminder
Here quotient= 1, reminder=1 and n=3
.