Treat each (time, money) pair as an (x, y) pair, and get the slope of the line:
For Rosita, (5, 128), (7, 164): m = (y2 - y1)/(x2 - x1) = (164 - 128)/(7 - 5) = 18, implying that she earns $18/hr. The y-intercept is calculated as: y = 18x + b, 128 = 18*5 + b, b = $38, meaning that she started with $38. Rosita's equation is y = 18x + 38.
For Garth, (3, 124), (8, 194): m = (194 - 124)/(8 - 3) = 14. For 124 = 14*3 + b, b = $82. Garth's equation is y = 14x + 82
To find out when they will have saved the same amount, both equations would have the same y-value:
18x + 38 = 14x + 82
4x = 44
x = 11 hours
y = 18*11 + 38 = $236 (alternatively, y = 14*11 + 82 = 236)
This means that Rosita and Garth will have both saved $236 after 11 hours of working.
Answer:
7
Step-by-step explanation:
An equilateral triangle has a semiperimeter of 6 meters.
Heron’s formula: Area = StartRoot s (s minus a) (s minus b) (s minus c) EndRoot
An equilateral triangle has a semiperimeter of 6 meters. What is the area of the triangle? Round to the nearest square meter.
2 square meters
7 square meters
20 square meters
78 square meters
Answer:
2.8
Step-by-step explanation:
x2.3, x2.4, 2.8, x2.9, x2.9
Answer:
a.
b. 6.1 c. 0.6842 d. 0.4166 e. 0.1194 f. 8.5349
Step-by-step explanation:
a. The distribution of X is normal with mean 6.1 kg. and standard deviation 1.9 kg. this because X is the weight of a randomly selected seedless watermelon and we know that the set of weights of seedless watermelons is normally distributed.
b. Because for the normal distribution the mean and the median are the same, we have that the median seedless watermelong weight is 6.1 kg.
c. The z-score for a seedless watermelon weighing 7.4 kg is (7.4-6.1)/1.9 = 0.6842
d. The z-score for 6.5 kg is (6.5-6.1)/1.9 = 0.2105, and the probability we are seeking is P(Z > 0.2105) = 0.4166
e. The z-score related to 6.4 kg is
and the z-score related to 7 kg is
, we are seeking P(0.1579 < Z < 0.4737) = P(Z < 0.4737) - P(Z < 0.1579) = 0.6821 - 0.5627 = 0.1194
f. The 90th percentile for the standard normal distribution is 1.2815, therefore, the 90th percentile for the given distribution is 6.1 + (1.2815)(1.9) = 8.5349