Answer:
only one more year
Explanation:
Your income for the current year (year₀) = $75,000
Next year's income (year₁) = $75,000 x 1.2 = $90,000
Year 3's income (year₂)= $90,000 x 1.2 = $108,000
You will only be able to contribute to a ROTH account during the next year (year₁), since your income for year₂ will be higher than $95,000.
Answer:
The answer is 9,360 direct labor-hours.
Explanation:
The first step is to calculate the direct labor-hours per unit. The second step is to calculate the total direct labor-hours required to produce the additional systems.
Step 1
Direct labor-hours per unit = Direct labor / Average wage rate per hour
Star100: Direct labor-hours per unit = 40 / $25 = 1.6
Star150: Direct labor-hours per unit = 50 / $25 = 2
Step 2
Total labor-hours required = Direct labor-hours per unit x Number of systems required
Star100: Total labor-hours required = 1.6 x 2,600 = 4,160
Star150: Total labor-hours required = 2 x 2,600 = 5,200
Combined direct labor-hours required = 4160 + 5,200 = 9,360
The answer for this question is. Sam had to mix equal parts of the two chemicals for the experiment. When we say equal, the same in number or amount. If equitably, dealing fairly or equitably with everyone. If equation, a complicated situation or issue. So the right answer is equal.
If the lender agrees not to start an action, it is called <u>"forbearance."</u>
With regards to a mortgage process, forbearance is an extraordinary assention between the lender and the borrower to postpone a foreclosure. The literal significance of avoidance is “holding back.”
At the point when mortgage borrowers can't meet their repayment terms, moneylenders may select to abandon. To keep away from dispossession, the loan specialist and the borrower can make an assention called "forbearance". As per this understanding, the loan specialist defers its entitlement to practice dispossession if the borrower can get up to speed to its installment plan by a specific time. This period and the installment plan rely upon the subtle elements of the understanding that is acknowledged by the two gatherings.
Answer:
The answer is "1.1"
Explanation:
In the case of a single Interest, the principal value is determined as follows:

In case of discount:

Let income amount = 100, time = 1.5 years, and rate =20 %.
Formula:
A = P(1+rt)
A =P+I
by putting vale in the above formula we get the value that is = 76.92, thus method A will give 76.92 value.
If we calculate discount then the formula is:
P = M(1-rt)
M = 100 rate and time is same as above.

Thus Method B will give the value that is 70
calculating ratio value:
