Answer:
The correct answer is C.
Explanation:
Giving the following information:
Total Estimated total machine-hours (MHs) 10,000
Estimated total fixed manufacturing overhead cost= $45,800
Total Estimated variable manufacturing overhead cost- per MH= $1.90 + $2.10= $4
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
<u>Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base</u>
<u>Estimated FIXED manufacturing overhead rate=</u> (45,800/10,000)= $4.58
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
CarmelRugs plans to sell carpets for $1,000 each. The company will purchase the carpets from a local distributor for $400 each, with the privilege of returning any unsold units for a full refund.
Jean’sClub has offered Carmel Rugs two payment alternatives for the use of space.
Option 1:
Fixed cost= $17,400 for the sale period
Option 2: 20% of the total revenues earned during the sale period.
Break-even point= fixed costs/contribution margin
Option 1:
Break-even point= 17400/(1000-400)= 29 carpets
Option 2:
Break-even point= (400+200)/(1000-400)=1 carpet (no fixed cost)
Answer:
These two statements are correct:
A. Potential employers may have believed that those with black-sounding names had completed less education.
African Americans on average have less rates of graduation from tertirary education than White Americans.
This situation might lead some employers to develop streotypes about African Americans being less educated, when it is clearly an error, and unfair, to reject a potential employee because of stereotyping instead of making an individualized analysis of his or her abilities.
D. Hiring firms may have believed that those with black-sounding names were more likely to have a criminal conviction.
African Americans on average are incarcerated more often than other ethnic groups in the US. The reasons for this are complex but poverty and racial discrimination are two big factors. This situation causes some employees to develop streotypes, leading to unfair situations as described in the first answer.
Answer:
The correct answer is option C and D.
Explanation:
A perfectly competitive firm has a large number of buyers and sellers. These sellers produce homogenous products. There is no restriction on entry and exit in the market. The firms are price takers.
The market for electricity is not a competitive market because there are few sellers in the market and there is difficulty in entry and exit because of the high cost involved.
Answer:
25.29%
Explanation:
the numbers are missing, so I looked for a similar question:
- Rex's capital balance = $370,000
- Sandy's capital balance = $280,000
- Marcus contributed a building worth = $220,000
the partnership's total capital = $370,000 + $280,000 + $220,000 = $870,000
Marcus's share in the partnership = value of building / partnership's total capital = $220,000 / $870,000 = 25.29%