Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer: The options are given below:
A) Dogs
B) Question marks
C) Stars
D) Cash cows
The correct option is D. Cash cows.
Explanation:
Products that are in slow-growing markets, but for which the company has a relatively large market share are considered Cash Cows, and it is expected of the company to milk the cash cow for as long as it can.
Cash cows, are typically leading products in markets that are mature.
Generally, a product that is designated as a Cash Cow will generate returns that are higher than the market's growth rate and sustain itself from a cash flow perspective.
The product should be taken advantage of for as long as possible. The value of cash cows can be calculated easily because their cash flow patterns are highly predictable.
In summary therefore, low-growth, high-share Cash Cows should be continuously milked for cash in order to reinvest in high-growth, high-share Stars that have a high future potential.
Answer:
A. Assuming that employees would understand the content of the PowerPoint slides
Explanation:
One of the most common mistakes that can be made is assuming that the receiver on the other end of the communication chain would understand quite well, what message, you as the sender, is passing across.
In the scenario cited in the question above, the new benefit offerings that have been developed after the overhauling, of which Mike has taken his time to explain in a power point presentation just few months before employees would be required to enroll for the program, must have been misunderstand by the employees. The multiple emails reveals that the employees do not really understand the content, and this comes as a surprised to Mike. We can infer that Mike must have made the mistake of assuming that the employees would understand the content of the PowerPoint slides.
Natalie wants to make a 25% profit on a $70000 sale. That would be:
(125 ÷ 100) × 70000 = $87500.
Natalie wants to make $87500. But the agent would charge a 6% for the sale, Natalie will add a 6% to the $87500, that would be:
(106 ÷ 100) * 87500 = $92750.
On this $92750, there's a closing cost of $1200,
Add $92750 + $1200 = $93950.
$93950 to the nearest hundred will be $94000.
Natalie should make the final sale price $94000 in order to make a profit of %25.
200,000 have to find what 10 percent is and multiply that by 10