Answer:
The answer to the following question is: (-9.34)
Explanation:
Given that:
p = -0.07 x^2 - 0.7x + 6
The price elasticity of demand = ( change in quality / change in price)
= (dp / dx) (x/p)
= d / dx (-0.07 x^2 - 0.7x + 6) x / p
= (-0.14x - 0.7) x/ (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
elasticity = (-0.14x^2 - 0.7x) / (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
at x=5;
elasticity = (-0.14(5)^2 - 0.7(5)) / (-0.07 (5)^2 - 0.7(5) + 6)
= (-3.5 - 3.5) / (-1.75 - 3.5 + 6)
= -7/ 0.75 = -9.333
= -9.34
Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Answer:
8.1%
Explanation:
Firstly, let look at the formula for calculating weighted average cost of capital (WACC):
WACC = (D/A) x r_D x (1-t) + (E/A) x r_E + (PE/A) x r_PE, where:
A: Market value of company asset;
D: Market value of company debt;
E: Market value of company equity;
PE: Market value of company preferred equity;
r_D: cost of debt;
r_E: cost of equity/retained earnings;
r_PE: cost of preferred equity;
t: tax rate
Putting all the numbers together, we have:
WACC = 35% x 6.5% x (1-25%) + 55% x 10.5% + 10% x 6% = 8.1%
Answer:
B) all factors affecting demand, except income
Explanation:
Ceteris paribus can be used to identify the relationship between two specific variables, while leaving all other factors constant. In this case, since Jeremy is studying the effects of income on the demand (of anything really, not only Greek ceramics), it should affect all factors affecting demand except income. Jeremy is going to analyze how the quantity demanded changes when the income changes, all other things constant.