Answer:
$458,000
Explanation:
The computation of the total production cost in case of 85,000 toys are produced
The fixed cost is
= Total manufacturing cost - total variable cost
= $360,000 - $140,000
= $220,000
And, the variable cost per unit is
= $140,000 ÷ 50,000 toys
= $2.8
So for 85,000 toys, the total production cost is
= Fixed cost + Variable cost × variable cost per unit
= $220,000 + 85,000 toys × $2.8
= $220,000 + $238,000
= $458,000
Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer:C. It makes it more difficult for the company to define an appropriate time period.
Explanation: Obsolete Items or products are products are no longer useful or relevant,it can be used to describe a product whose Quality has adversely depleted making it not useful.
With the information,since the products are fast becoming Obsolete than when compared to 10years ago,it makes it more difficult to determine or arrive at the appropriate time period for the company to keep the product before it becomes obsolete.