answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fredd [130]
2 years ago
15

Waunakee Metals expects sales for the year to be 100,000 units, with quarterly sales of 20%, 25%, 30%, and 25%, respectively. Th

e sales price is expected to be $40. Management desires an ending finished goods inventory each quarter of 20% of the next quarter's sales volume. Each unit requires 3 kilograms of materials at a cost of $5 per kilogram. Management desires an ending raw materials inventory each quarter of 10% of the next quarter's production needs. What is the budgeted cost for materials to be purchased (in $) in Q2? $130,000 $433,500 $394,500 $390,000
Business
1 answer:
Oliga [24]2 years ago
5 0

Answer:

$394,500

Explanation:

expected quarterly sales of:

  • first quarter 20,000 units
  • second quarter 25,000 units
  • third quarter 30,000 units
  • fourth quarter 25,000 units

sales price $40 per unit

ending inventory of finished units = 20% of next quarter's sales volume

each unit requires 3 kgs of direct materials that cost $5 each kg

production needs for quarter 2 = quarter sales + ending inventory of finished units - beginning inventory of finished units = 25,000 units + (30,000 units x 20%) - (25,000 units x 20%) = 25,000 + 6,000 - 5,000 = 26,000 units

production needs for quarter 3 = 30,000 units + (25,000 units x 20%) - (30,000 units x 20%) = 30,000 + 5,000 - 6,000 = 29,000 units

         <u>Materials Budget for Quarter 2</u>

Units to be produced                          26,000

<u>Direct materials per unit                                3</u>

Total direct materials needed

for production                                      78,000

Ending direct materials                         8,700

(29,000 x 3 x 10%)

- Beginning direct materials                (7,800)

<u>(26,000 x 3 x 10%)                                           </u>

direct materials purchases                  78,900

<u>cost per kg                                                   $5</u>

cost of direct materials purchases   $394,500

You might be interested in
The unusual types of ingredients Vosges uses, as described in the video, are part of which elementof the four Ps?
Inga [223]

Answer:

B. product

Explanation: the unusual ingredients are part of the product.

6 0
2 years ago
During 2009, a particular country's inflation rate averaged 1.3% a day. This means that on average, prices went up by about 1.3%
horrorfan [7]
<span>29 days of 1.3% inflation. Convert to relative increase: (1+0.013) = 1.013. (1.013)^29 -1 = 45.43% (the effect of compounding) 45%.</span>
4 0
2 years ago
Which of the following is an example of a firm’s derived demand? a. Workers with higher levels of education earn more, on averag
Mademuasel [1]

Answer:

c. A tractor manufacturer’s demand for assembly-line workers is inseparably linked to the supply of tractors

Explanation:

Derived demand is when the demand for a good, service or labour is as a result of demand for another good or service.

The demand for assembly line workers is as a result of demand for tractors. If there was no demand for tractors ,there would be no need to employ assembly line workers.

I hope my answer helps you.

7 0
2 years ago
Consider the following scenario:
nalin [4]

Answer:

Explanation:

See attached file .

Download docx
6 0
2 years ago
A consumer is currently purchasing three pairs of jeans and five T-shirts per year. The price of jeans is $50, and shirts cost $
KiRa [710]

Answer:

This consumer should continue to maintain the current rate of consumption of purchasing three pairs of jeans and five T-shirts per year in order to continue to maximize utility since utility per dollar of the two goods are both equal to 5.

Explanation:

Under utility maximization theory for two or more goods, utility of a consumer is maximized when the ratios of marginal utility to price of each good are equal to one another. That is, utility is maximized when the utility per dollar of all the goods are equal. Any attempt by the consumer to increase or reduce the quantity of one good will not maximize his utility.

Using the pairs of jeans and T-shirts given in the question as an example, utility of the consumer is maximized when we have the following:

MUj/Pj = MUs/Ps ………………………………………………. (1)

Where;

MUj = Marginal utilities of jeans = 250

Pj = Price of jeans = $50

MUj = Marginal utilities of shirts = 150

Pj = Price of shirt = $30

Substituting the values into equation (1), we have

250/50 = 150/30

5 = 5

Since MUj/Pj = MUs/Ps is 5 = 5, it implies that the consumer is currently maximizing his utility of purchasing three pairs of jeans and five T-shirts per year. Any attempt to increase or reduce the unit of one good will not maximize his utility.

Therefore, based on the model of consumer choice, this consumer should continue to maintain the current rate of consumption of purchasing three pairs of jeans and five T-shirts per year in order to continue to maximize utility since utility per dollar of the two goods are both equal to 5.

Note

The consumer can only change increase the quantity of a good if more utility per dollar than another until when it utility diminishes to a point where its utility per dollar equal to that of the other good.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • These graphs represent the price and output quantities of purses under perfect competition and monopoly. How much more or less w
    5·2 answers
  • Mark Company’s balance sheet reported total assets of $754,000, which include: cash, $48,000; accounts receivable, $130,000; lan
    9·1 answer
  • Label demand as elastic, unit elastic, or inelastic for each scenario. Use the midpoint method when applicable to calculate the
    8·1 answer
  • Cynthia hates writing term papers and reports, so when she receives an assignment to write a paper for her law class, she calls
    5·1 answer
  • Looking to increase the profits of his lemonade stand, Johann doubled the price of a cup of lemonade from 25 cents to 50 cents.
    12·1 answer
  • In this Lorenz Curve, the formula for the GINI coefficient is: (Yellow Area) / (Yellow Area + Green Area). If the Yellow Area is
    15·1 answer
  • You are a landlord for an office building. You just received a claim letter from a tenant asking for a refund of $2,000 for extr
    6·1 answer
  • Which of these is not a responsibility of homeownership?a) Being a courteous neighborb) Getting appraisals done annuallyc) Keepi
    6·1 answer
  • You are looking to purchase a new car, and you expect to have annual maintenance costs to keep it running. According to your cal
    14·1 answer
  • YASHARI earns $27,000 per year, is single, and lives in Wyoming. She has $7000 in subsidized loans and another $19,000 in unsubs
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!