Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Sales:
April= 500
May= 580
June= 540
July= 620
Finished goods inventory on April 1 is 190 units
Desired ending inventory= 25% next month sales.
To calculate the production for each month, we need to use the following formula:
Production= sales + desired ending inventory - beginning inventory
April:
Sales= 500
Desire ending inventory= (580*0.25)= 145
Beginning inventory= (190)
Total production= 455 units
May:
Sales= 580
Desire ending inventory= (540*0.25)= 135
Beginning inventory= (145)
Total production= 570 units
June:
Sales= 540
Desire ending inventory= (620*0.25)= 155
Beginning inventory= (135)
Total production= 560 units
Answer:
-11.8%
Explanation:
the key to answer this question is to remember that valuation of a bond depends basically of calculating the present value of a series of cash flows, so let´s think about a bond as if you were a lender so you will get interest by the money you lend (coupon) and at the end of n years you will get back the money you lend at the beginnin (principal), so applying math we have the bond value given by:

so in this particular case that one year later there are 29 years to maturity so we have:


so as we have a higher rate the investment has the next return:


Answer:
1.
c. Many
d. Differential
c. Monopolistic Competition
2
b. Few
c. Identical
a. Oligopoly
3
a. One
a. Unique
d. Monopoly
Explanation:
A monopolistic competition is when there are many firms selling differentiated products in an industry. A monopoly has characteristics of both a monopoly and a perfect competition. the demand curve is downward sloping. it sets the price for its goods and services.
An example of monopolistic competition are restaurants
A monopoly is when there is only one firm operating in an industry. there are usually high barriers to entry of firms.
An example of a monopoly is a utility company
It is only the drug company that is permitted to sell the drug. So, it is the only firm in the industry. Also, it is the only firm that offers experimental AIDS drug, so its product is unique.
An Oligopoly is when there are few large firms operating in an industry. In the cab industry, it is a duopoly that exists. This is a type of oligopoly where there are only two firms in the industry. Consumers do not care about the cabs they enter or the different services offered by the companies, so, the product is identical
Options:A) Present value of a single amount
B) Future value of a single amount
C) Simple interest
D) Present value of an annuity
E) Future value of an annuity
Answer:B) Future value of a single amount.
Explanation: Future value of a single amount is an accounting concept used to describe how much a single lump sum of money deposited in a bank account would have grown up to after a given period of time. Future value of a single amount can be obtained by
multiplying the principal(P)*the interest rate(I) * time(t) The interest rate is expressed as a decimal.
The FV = P(1 + rt).
Future value of a single amount is usually used in calculating the total accrued amount of fixed deposits accounts,it is a single period investment.
I’m pretty sure the answer is the 3rd one