<u>Answer:</u>
The correct answer for this is: Gross Rent Multiplier.
<u>Explanation:</u>
The type of a simplified alternative to capitalization of net income that does not take into account bad debts or expenses is called Gross Rent Multiplier (GMR).
Gross Rent Multiplier is used to find the approximate net incomes that does not include any bad debts or expenses.
Also, it is considered as the quickest tool to estimate the values, such as of a building.
Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
In the exact moment you run out of laundry detergent and realize you need to pick some up at the store, you are in the problem recognition stage of the buying decision process. The problem recognition stage is realizing you have to make the purchase versus deciding to make the purchase of something.
Answer:
It is cheaper to buy the seats.
Explanation:
Giving the following information:
The company is currently operating at 100% capacity, and variable manufacturing overhead is charged to production at the rate of 60% of direct labor cost. The direct materials and direct labor cost per unit to make the bicycle seats are $8.00 and $9.00, respectively. Normal production is 50,000 bicycles per year. A supplier offers to make the bicycle seats for $21 each. If the bicycle company accepts this offer, all variable manufacturing costs will be eliminated, but the $30,000 of fixed manufacturing overhead currently being charged to the bicycle seats will have to be absorbed by other products.
Make in house= [8 + 9 + (9*0.6)]*50,000= $1,120,000
Buy= 21*50,000= $1,050,000
It is cheaper to buy the seats.
Answer:
Future value= $151,018.51
Explanation:
Future value of money measures how much a present amount of money will be in the future at a given interest rate.
The interest gained on money shows the time value of money. One dollar today is less than one dollar in one year's time
The formula for future value is
Future value = Present value * (1 + rate)^time
As we have two periods in this case (10 years and 20 years)
Future value = Present value * {(1 + rate1)^time1} * {(1 + rate2)^time2}
Future value = 12,500 * {(1 + 0.07)^10} * {(1 + 0.095)^20}
Future value= $151,018.51