Answer:
market capitalization = current stock price x total stocks outstanding.
Since we are not given neither the total number of shares outstanding or current stock price, we can use another question as an example.
In the other question, the total number of outstanding shares was 3,225,987 and the current stock price is $20.76. So the current market cap = 3,225,987 x $20.76 = $66,971,490
If the stock price increases by 10% (to $22.836), then Chester's market cap = 3,225,987 x $22.836 = $73,668,639 or $73.7 million.
You can follow the example to determine the market cap in your question.
Answer:
c) the company uses small amounts of copyrighted material
Explanation:
According to the fair use doctrine, the government of the US permits uses of the copyrighted material if the amount of copyrighted material is in very small amount and also does not constitutes to unfair advantage over the company which has copyrighted the material formula. Whereas on the other hand, the employer will face legal action if the employee faces any injury at work and this is well addressed in employees right act.
Furthermore, age descrimination is a illegal act so the company will again face legal actions in this case too.
Answer:
$200
Explanation:
GDP refers to the total value of all goods and services produced in a country in a period. Economists consider all products regardless of who manufactured them. Only finished consumer goods and services are counted to avoid double counting.
In the scenario, only the fruits and vegetables will add to the US GDP. They are finished consumer goods produced within the borders of the US. If they were capital goods, they would not be included in GDP calculations. The $100 spent on MP3 will not count because the item was not produced in the US. It is an import. Its value will be adjusted against exports when calculating GDP.
Answer:
- The modified internal rate of return for PROJECT A:
b. 24.18%
- The internal rate of return for Project B :
b. 35.27%.
Explanation:
The mean difference between the MIRR and the IRR it's that the IRR assumes that the obtained positive cash flows are reinvested at the same rate at which they were generated, while the MIRR considers that these cashflow will be reinvested at the external rate of return, this case 10%.
Project A Y1 Y2
-$95,000 $65,000 $75,000
24,18% MIRR
Project B -$120,000
Y 1 $64,000
Y 2 $67,000
Y 3 $56,000
Y 4 $45,000
TIR 35,27%
Answer:
Option (d) is correct.
Explanation:
P0 = D1 ÷ (ke - g)
Where,
P0 is the price = ?
Currently dividend paid, D0 = $1.62 a share
ke is the required return = 15.70%
g is the growth rate = 2.10%
D1 is the dividend at end of year:
= D0 × (1 + g)
= $1.62 × (1 + 0.021)
= $1.62 × 1.021
= $1.65402
Therefore,
P0 = 1.65402 ÷ (15.7% - 2.1%)
= 1.65402 ÷ (13.6%)
= $12.16
Therefore, the price of one share of this stock is $12.16