Answer:
Total= $107,130.79
Explanation:
Giving the following information:
McClary Tires plans to save $20,000, $25,000, $27,500, and $30,000 at the end of each year for Years 1 to 4, respectively.
The discount rate is 3.3%.
To calculate the future value, we need to use the following formula for each cash flow:
FV= PV*(1+i)^n
Cf1= 20,000*1.033^3= 22,046.06
Cf2= 25,000*1.033^2= 26,677.23
Cf3= 27,500*1.033= 28,407.5
Cf4= 30,000
Total= $107,130.79
Answer:
$458.12
Explanation:
Net present value is the present value of after tax cash flows from an investment less the amount invested.
NPV can be calculated using a financial calculator
Cash flow in year 0 = $-160,000
Cash flow each year from year 1 to 3 = $54,000
cash flow in year 4 = $54,000 + $11,000 = $65,000
I = 15
NPV = $458.12
To find the NPV using a financial calculator:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. after inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.
3. Press compute
The correct option is this: COCA COLA WILL SHIFT THE EXCESS CAPACITY TO THE PRODUCTION OF OTHER SOFT DRINK PRODUCTS.
The capacity that was devoted to the failed drink will be diverted towards the production of other soft drinks that the Coca cola company is manufacturing.
Dennis could be suffering from a dissociative fugue. It is one of the many kinds of amnesia wherein an individual would not have the ability to recall someone's past and suddenly forming another identity from the mind. This happened to Dennis when he told the policemen that his name was Michael Hart.
Answer:
5,900= standard quantity
Explanation:
Giving the following information:
Actual direct labor-hours worked 6,200 hours
Standard direct labor rate $7 per hour
Labor efficiency variance $2,100 Unfavorable
<u>To calculate the standard hour, we need to use the following formula</u>:
Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate
-2,100 = (standard quantity - 6,200)*7
-2,100= 7standard quantity - 43,400
41,300/7 = standard quantity
5,900= standard quantity