<span>m∠A =73.7°
m∠B = 16.3°
m∠C = 90<span>°</span></span>
Answer:
Each shade has a 22.5 degree angle from the middle
Each unshaded has a 67.5 degree angle from the middle.
Step-by-step explanation:
You can solve this by making each unshaded part equal to x and each shaded part equal 1/3x it is a circle so it has to equal 360 so you end up with:
x + 1/3x + x + 1/3x + x + 1/3x + x + 1/3x = 360
Combine Like terms:
16/3x = 360
Multiply both sides by the opposite:
(3/16) (16/3x) = (360) (3/16)
x=135/2 or x=67.5
Then you can plug 67.5 in for x:
1/3x ---> 1/3(67.5) = 22.5
Solution:
x y ║ z w→→Given
Also, x z is a transversal, that intercepts x y and z w.
So, ∠ x z w=∠z x y→→Alternate interior angles as, x y ║ z w.
Also, v is point of intersection of x z and y w.
∠ x v y ≅ ∠ z v w→→[ Vertically opposite angles]
So,→→ Δ x y v ~ Δ z w v⇒⇒[Angle-Angle Similarity]
x f(X) g(x)2.5 2 1.25
1.5 0 -2.75
2.75 2.5 2.56
2.8 2.6 2.84
2.77 2.54 2.67
2.73 2.46 2.45 <<<<<<< Answer.
I've included a graph to show you another way that you could get closer quicker.
The red line is y = 2x - 3
The blue line is y = x^2 - 5
Refer to the figure shown below.
Because the maximum height of the parabola is 50 m, its equation is of the form
y = ax² + 50
This equation places the vertex at (0,50). The constant a should be negative for the vertex to be the maximum of y.
The base of the parabola is 10 m wide. Therefore the x-intercepts are (5,0) and (-5,0).
Set x=5 and y=0 to obtain
a(5²) + 50 = 0
25a = -50
a = -2
The equation of the parabola is
y = - 2x² + 50
At 2 m from the edge of the tunnel, x = 5 - 2 = 3 m.
Therefore the height of the tunnel (vertical clearance) at x = 3 m is
h = y(3)
= -2(3²) + 50
= - 18 + 50
= 32 m
Answer: 32 m