Answer:
The gain is subtracted from net income in the operating activities section
Explanation:
Given that
Sale value of an equipment = $230,000
And, the gain on the sale = $45,000
So by considering the above information
We can say that the Sale value of an equipment is shown in the investing activities as a cash inflow while the gain on the sale is to be subtracted from the net income in the operating activities and if there is a loss than it would be added to the net income
Answer:
10.02%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below. The formula of WACC is shown below:
= (Weightage of debt × cost of debt) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= 27% × 7.6% × (1 - 0.40) + 9% × 5.9% + 64% × 12.9%
= 2.052% × (1 - 0.40) + 0.531% + 8.256%
= 10.02%
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
holding period yield is 9.25%
Dividend yield is 0.25%
Capital gains yield is 9.00%
Explanation:
Holding period yield is the total return that accrues to an investment over a period which the investment is owned.
Holding period yield=(Current price-Initial price+dividend)/initial price
current price is $109
initial price is $100
dividend is $0.25
holding period yield =($109-$100+$0.25)/$100
=9.25%
Dividend yield =dividend/initial price
=$0.25/$100
=0.25%
Capital gains yield=(Current price-initial price)/initial price
=($109-$100)?$100
=9.00%
Invariably holding period yield is the dividend yield plus capital gains yield.
Answer:
![\left[\begin{array}{ccccc}$Concept&$Base&6,000&7,500&10,000\\$Sales&6.25&37,500&46,875&62,500\\$Variable&-1.55&-9,300&-11,625&-15,500\\$Fixed&12,000&-12,000&-12,000&-12,000\\$Income&&16,200&23,250&35,000\\$Average per pizza&&2.7&3.1&3.5\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccccc%7D%24Concept%26%24Base%266%2C000%267%2C500%2610%2C000%5C%5C%24Sales%266.25%2637%2C500%2646%2C875%2662%2C500%5C%5C%24Variable%26-1.55%26-9%2C300%26-11%2C625%26-15%2C500%5C%5C%24Fixed%2612%2C000%26-12%2C000%26-12%2C000%26-12%2C000%5C%5C%24Income%26%2616%2C200%2623%2C250%2635%2C000%5C%5C%24Average%20per%20pizza%26%262.7%263.1%263.5%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Explanation:
Question elaborate budget for the range of 6,000 // 7,500 and 10,000 units considering the selling price per Pizza is 6.25 dollars.
a) we multiply the sales per unit by each volume sales
b) sale idea but with the variable cost
c) we also subtract the fied cost.
d) This give us the income on each volume.
Finally we also divide by the numbers of unit to determinate the gain per pizza.