Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $33.33 per direct labor hour
Explanation:
Giving the following information:
Next year, the company anticipates total overhead costs of $2.5 million.
Estimated direct labor hours= 75,000
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 2,500,000/75,000
Answer:
The correct option is C,job enrichment
Explanation:
Job enlargement refers adding additional tasks to an employee's job description and it is done for different reasons. The chief possible motive for job enlargement could be prepare the employee for a higher role.
Satisficing on the job involves ensuring one is able to attend to tasks one is saddled with in order to achieve a balance between different stakeholders' expectations instead of prioritizing one's stakeholder's need over another.
Job enrichment is a way of encouraging employees to give out their best output by assigning to them jobs previously reserved for more senior employees
Job design implies making decision on a job description by considering tasks that could be combined and performed by a single employee
Job development is about appraising an employee with a view to discovering his growth needs on the job and make adequate arrangement in terms of training to enable the employee to bridge the skills gap
The bone contention here is between options A and C,but C is preferred since the additional tasks are tasks previously meant for one's managers.
Answer:
Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Explanation:
activity A =
normal time (NT) = 5 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $500
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $250/day
activity B:
normal time (NT) = 6 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 4 days
Crash cost (CC) = $50
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $25/day
activity C:
normal time (NT) = 8 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $1000
crash cost per day = [CC - NC]/[ CT- NT] = $200/day
The activity that takes the least cost to speed up is the first one to be crashed. from the computations, activity B takes the least cost to speed up, so the project manager should crash activity B first by 2 days.
Therefore, Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Answer:
Option E: Commercialization
Explanation:
The marketplace is simply dynamic and undergoes different changes and the demand rate for products is also do change. Companies evaluate their already made or existing product line, update it and tries to fit into the standard of their consumers.
In the new product development strategies, companies makes a unique new product development strategy to limit the overuse of time and resources through the method of, organize planning and research, understanding what customer really want thereby definitely resourcing of the said project.
In commercialization, it entails the new product launching procedures (processes). It usually needs heavy promotion and product distribution throughout the network.
Answer:
My straight answer is you need a Diverse team with somewhat a high level of management with Gain Sharing Program as the incentive programme.
Explanation:
Since the question is long, I'll make it shorter. The team is New, the goal is wide, the team's autonomy (working independence) is not much strong.
A Diverse team is required as the set of tasks needed to be done requires different skill sets. (like law, tax, etc.)
Although the team is highly talented, they are new and not much experienced. So, a high level of management is required at the beginning until the team stabilizes.
Since its a new and diverse team, team spirit has to be established. An unfitting rewarding system could be the very beginning of various conflicts, trust issues and jealousy among peers in the group. Eventually destroying the team altogether.
Gain Sharing program mainly focus on improving the team productivity through participation, involvement and creative innovation. Eventually the entire team's productivity goes up and then the entire team is rewarded.