Answer:
Equity of the business= $17,076.
Explanation:
Equity as used in business is used to refer to the difference between the worth of a business (its assets) and what the business owes (debts and liabilities).
In other words, total equity refers to the value which is left in the company after the total liabilities must have been subtracted from the total assets.
The formula to calculate total equity is given below:
Equity = Assets - Liabilities
Therefore to calculate the equity above, we have:
Equity = $64,342 - $47,266
Equity = $17,076.
Answer:
=E7/B7*100
Explanation:
For Kelly to want to see Joan's bonuses as a percentage of her base salary is because Kelly has already calculated the amount she was entitled to but she wants to know compare Joan's bonuses to her base salary. So to get that Kelly has to do divide Joan's total bonuses by her base salary then multiply by 100% the formula structure in cell G7 will be: =E7/B7*100
Answer:
E) brainstorming.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that in this situation Zach is using the technique of brainstorming. This term refers to a group creativity technique in which members of the organization come together and spontaneously contribute any and all ideas they may have towards solving a specific problem that the organization is facing.
Answer:
pretax income is $152080
Explanation:
given data
fixed costs = $74300
variable costs = 34%
sales = $343000
to find out
pretax income
solution
we know that pretax income formula is
pretax income = sales - variable costs - fixed costs
put all these value
pretax income = 343000 - 34% of 343000 - 74300
pretax income = 343000 - 116620 - 74300
pretax income = 152080
so pretax income is $152080