Answer:
Using LIFO:
TOTAL Sales : $19,875,500
COGS = $11,021,250
GROSS PROFIT = $8,853,750
Explanation:
KINDLY CHECK ATTACHED PICTURE
Answer:
17.19 years
Explanation:
The triple value of the earnings per share=$3.50*3=$10.50
The growth rate is 6.6%
Using the nper formula in excel, we can determine the number of years earnings per share would triple
=nper(rate,pmt,-pv,fv)
rate is 6.6%
pmt is not applicable to the scenario ,hence it is zero
pv is the current earnings per share
fv is the future earnings per share
=nper(6.6%,0,-3.5,10.5)= 17.19
The correct answer would be the overview. It is because in order for potential investors to accept the business plan, it is always best to provide a better and more understandable overview in which it will provide them the information they needed and as to why they should sign the contract with you or how can they accept the business plan.
Answer:
210 hours
Explanation:
The learning curve rate can be found by log75%
Ln0.75 = 0.12249
1 batch requires 200 hours
The 1500 units batch will require 200 hours
For 3000 units there will be two batches of 1500 units each
200 hours * 2 batches * 0.12249 * 4.5 = 210 hours
Answer:
Sales = 12,50,000
Explanation:
Detailed steps are given below