Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days
Answer:
Steve Jobs coming back, Innovations, and Tim Cook taking over as COO
Explanation:
The fluctuations in stock prices of a company are due to improved performance of the company in meeting it's objectives and perception that the business will do better in the future.
In the given scenario there was an initial increase in Apple’s stock price from $27.97 to $702.10, an increase of 25 times.
This can be attributed to the return of Steve Jobs as the CEO of Apple. There was a confidence boost by his coming back. Also there were various innovations like: iPhone, iMac, iPod, and iTunes. These improved the performance and by extension share price of Apple.
However when Tim Cook took over as COO he reduced production by half resulting in stock price decrease by 37% from its peak in September 2012 until the end of March 2013, from $702.10 to $442.66.
Answer:
One reason is speeding in those "heated situations" we tend to go faster than normal trying to escape or forget the problem at hand or putting it behind you
Second reason is driving aggressive when your upset you tend to “take your wrath” out on people who cut you off or don’t use their turn signals or push you
The third reason would be not seeing clearly. Your emotions impact your everyday life so whenever you are in one of those heated situations make sure to calm yourself down first before doing anything.
Explanation:
Answer:
The rate charged per hour of labor is 120.
Explanation:
Rate charged per hour of labor is given by:
= Budgeted cost per labor hour + Profit margin
= 660000/10000 + 54
= 120
Therefore, The rate charged per hour of labor is 120.