Answer:
Trell will show an amount receivable from factor equal to 20, 010 dollars.
Explanation:
NON recourse factoring is when a company sells it's invoices to a factor, without the promise that the company will buy back any uncollected invoices. The factor does not take the risk of any uncollected invoices.
So in this factoring arrangement no allowance for bad debt exist
Answer:
$3,280
Explanation:
The annuity factor of 11% at four years will be;
annuity = (1 - 1 / (1 +r)^n ) / r
annuity = 3.102
P = Pmt * annuity
P = 41,000 * 3.102
P = 127,182
If college graduate decided to buy a car then the annual yield that he receives from the investment in bonds will be opportunity cost.
$33,500 * 8% = $3,280
Direct labour rate variance = (3875) unfavourable, Direct labour efficiency rate = (800) unfavourable
<u>Explanation:</u>
<u>Computation of Direct Material Price & Quantity Variance
</u>
Direct Material Purchase - Price variance = (SP minus AP) multiply AQ Purchase ($1.45 minus $1.48) multiply19000 = ($570) Unfavourable
Direc Material Quantity Variance =(SQ-AQ)SP =
((20 multiply600)-10500) multiply$1.45 = $2,175 Favourable
Direct Material Price variance - (SP minus AP)AQ Used = ($1.45minus $1.48) multiply10500 = ($315) Unfavourable
<u>Computation of Direct Labour Rate & Efficiency Variance
</u>
Direct Labour Rate variance = (SR minus AR)multiply AH
= ($8 minus $9.25) multiply3100 = -3875 Un Favourable
Direct Labour Efficiency Variance (SH minus AH)multiply SR
= ((5 multiply 600) minus 3100)multiply8) = -800 Un Favourable
Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days