Salt flows in at a rate of (5 g/L)*(3 L/min) = 15 g/min.
Salt flows out at a rate of (x/10 g/L)*(3 L/min) = 3x/10 g/min.
So the net flow rate of salt, given by
in grams, is governed by the differential equation,

which is linear. Move the
term to the right side, then multiply both sides by
:


Integrate both sides, then solve for
:


Since the tank starts with 5 g of salt at time
, we have


The time it takes for the tank to hold 20 g of salt is
such that

Answer:
Assuming Ashley didn't take any week off. Ashley earning in the first year:
500*52=$26000
She earns the second year:
26000 * 1.2 = $31200
She spent 5%
31200 * 0.05 = $1560
The remaining yearly earning:
31200 - 1560 = $29640
Weekly earning:
29640 ÷ 52 = $570
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/3450376#readmore
(burn time)/(8 h) = (21 cm)/(14 cm)
burn time = (8 h)*(21/14)
burn time = 12 h
Elio expects the 21 cm candle to burn 12 hours.
This is the concept of algebra, the revenue of the smart phone sells is given by:
revenue=cost+profit
cost of producing an phone is:
C(x)=2x+35
Profit is given by the function:
P(x)=-x^2+120x-435
Thus the revenue will be:
R(x)=-x^2+120x-435+2x+35
R(x)=-x^2+122x-400
The answer is A
If you do the math you'll get 3/4 of the bag is dirt.