Answer:
value of right = $1.95
Explanation:
given data
new shares = $19 plus 3
current market price = $26.80
to find out
value of one right
solution
we get here value of rights that is express as
value of rights =
.............1
value of rights =
value of rights = 
value of right = $1.95
Answer:
$400
Explanation:
From the question, there is a butterfly spread when a trader buys 100 options with strike prices $60 and $70 and sells 200 options with strike price $65.
The maximum gain is the point where both the stock price and the middle strike price are equal, i.e. equal to $65. At that point, the options payoffs are respectively $500, 0, and 0. By implication, the total payoff is $500.
The set up cost of the butterfly spread can be calculated as follows:
Setup cost = ($11×100) + ($18×100) – ($14×200)
= 1,100 + 1,800 – 2,800
Setup cost = $100
Net gain = Options payoffs – Setup cost = $500 - $100 = $400
Therefore, the maximum net gain (after the cost of the options is taken into account) is $400.
Answer: -$45 billion.
Explanation:
Net Exports refers to Exports out of a country less imports into the country and it is a component of GDP using the Expenditure method. The other components include Government Spending, Investment and Consumption all of which are given in the above question.
The Net Exports are therefore;
GDP = Consumption + Investment + Government Spending + Net Exports
3,542 = 2,343 + 865 + 379 + Net Exports
3,542 = 3,587 + Net Exports
Net Exports = 3,542 - 3,587
Net Exports = -$45 billion
The Net Exports are negative which means that more goods were imported than were exported.
Answer:
Letter A is correct. <u>Fostering competition.</u>
Explanation:
In this case, it is correct to say that small businesses are fostering competition.
Competition in the business world can be defined as a situation where two or more companies that supply products are rivals in the quest to conquer the same market and the same customers.
Large companies often have some dominance and influence over the market, which means that they impose various barriers to market entry by other competing companies, especially if they are micro-companies. In the case of the above question, when there are a large number of small companies looking to establish themselves in a specific niche in the market, due to possible retaliation by large companies, together, they are exerting an influence on the market that promotes competition.
Answer:
$7700
Explanation:
Net Income = Revenue - Expenses
= 9000 - 1300 = $7700