Answer:
Is teamwork skills
Explanation:
Working well in a team mean:
Work with a group to achieve a goal or shared result effectively
Listen to team members.
Take into account the ideas of all the team
The answer is (b) Greater,Rise ,toward
Explanation:
Refer to Exhibit 3-17. At a price of $16, the quantity demanded of good X is <u>Greater </u>than the quantity supplied of good X, and economists would use this information to predict that the price of good X would soon <u>Rise</u> .This would push the price <u>Toward</u> the equilibrium price
The law of Demand states that the price and the supply of the product are inversely related (i.e . ceteris Paribus).
Also an increase in the number of buyers of a particular product leads to a shift in the demand curve towards the right side
Answer:
$330,846
Explanation:
The computation of the the revised break even point in dollars is shown below:
= (Fixed cost ) ÷ (Profit volume ratio)
where,
Fixed cost = $163,200 + $8,840
= $
172,040
And the profit volume ratio would be
= (Contribution margin) ÷ (Sales) × 100
where Contribution margin equal to
= Selling price per unit - variable cost per unit
= $70 - $28 + $5.60
= $36.4
So, the profit volume ratio is
= ($36.40) ÷ ($70)
= 52%
So, the revised break point in dollars is
= ($172,040) ÷ (52%)
= $330,846
Answer:
The amount of money(in percentage) of her gross pay that Pebbles takes home as her net pay is 76.7% .
Explanation:
Gross pay can be defined as the amount of money that a employee earns during a period.
Net pay can be defined as the amount of money that a employee gets after some deductions have been made to the gross pay during a period.
Given information -
Gross pay - $1075
Net pay - $825
So the percentage of gross pay that Pebbles takes home as her net pay -
($825 / $1075) x 100
= 76.7%