Answer:
The answer is 12,000
Explanation:
Solution
Given that:
The labor rate variance = (SR-AR) * AH
Now,
(15-13.50) * AH = 18,000
so,
AH= 18000/1.50
Gives us,
=12,000
The total labor variance is = The standard labor cost - The actual labor costs.
= (10000* 15)- (12,000 * 13.50)
=150,000 -162,000
= 12,000 U
Therefore the total labor variance Claire Company is 12,000
Answer:
agents
Explanation:
Tourism uses agents to commercialize the travel packages.
1. h(x) = 2ˣ-7 :
2ˣ - 7 = 131,065
2^x = 131,072
x = 17
2. k(x) = -(x/2) - 1 = 17
x/2 = -18
x = -36
3. g(x) = -(x-2)² = -36
x - 2 = 6
x = 8
4. f(x) = √x = 8
x = 64
h(k(g(f(64)))) = 131,065
Answer:
$312,000
Explanation:
Given that,
August Sales = $300,000
July sales = $330,000
Customer amounts on account are collected 60% in the month of sale and 40% in the following month.
Cash Receipts during August:
= (August Sales × 60%) + (July Sales × 40%)
= ($300,000 × 60%) + ($330,000 × 40%)
= $180,000 + $132,000
= $312,000
Therefore, the cash is budgeted to be received during August is $312,000.
1 closing,2 appraisal and 4 prequalification