Answer:
C. $4000
Explanation:
Given that
Total opportunity cost = salary plus interest forgone, that is 50,000 + 6% of 100,000
= 50,000 + 6000 = 56,000.
Total revenue received = 60,000
Recall that
Economic profits = Revenue - (implicit + explicit cost)
And that
Implicit cost = opportunity cost = 56,000
Explicit cost = 0 (from the question, revenue covered it)
Thus
Economic profit = 60000 - 56000
= $4000
<span>In my opinion, the managerial implications of a borderless organization could be a language barrier: complete from a different spoken language to even just day to day colloquial words or phrases. Another could be different labor laws in different countries. Another big one is the fact that different time zones could come into play and if improperly accounted for or organized with, this could really turn business upside down.</span>
Companies should conduct environmental analyses before beginning to do business internationally in order to evaluate potential for problems associated with different markets and to develop a strategy for those markets. SWOT matrix plan strategy market product
Explanation:
A SWOT analysis is a major component of strategic campaign strategy.
SWOT is the term for assessing power, vulnerability, opportunities and risks and is an effective tool for the growth, development or preparation of marketing strategies in general.
SWOT analysis is sometimes viewed as the primary strategic phase in the implementation of a marketing strategy. SWOT analysis is disappointingly simplistic given its enormous value.
The program integrates environmental monitoring knowledge and splits it into two elements: internal challenges (force and weakness) and external concerns (opportunities and threats).
Answer: Nominal interest rate.
Explanation:
Nominal interest rate is the interest rate before inflation is taken into account.
Nominal interest rate is also the advertised or interest rate stated on a loan, without adding any other fees or compounding the interest.
The nominal interest rate is quoted on bonds, loans etc. It is the advertised rate without taking into cognisance inflation, inflation, taxation and compounding interest.
Answer: $1,444,000
Explanation:
The Cost of Goods sold for a manufacturing company includes the Manufacturing overhead. If the overhead was overapplied, the COGS is inflated and needs a downward adjustment.
COGS after overapplied overhead is disposed of = COGS before disposal - overapplied amount
= 1,460,000 - 16,000
= $1,444,000