Answer:
Adjusting Entry
December 31,
Dr. Service Revenue $3,000
Cr. Unearned Revenue $3,000
Explanation:
Using alternate treatment the cash received in advance is recorded as the revenue initially.
On September following entry was performed
Dr. Cash $15,000
Cr. Revenue $15,000
At the end of the year services of 4 months have been performed and the amount of one month's service is received in advance until this date. It needs to be adjusted according to the accrual concept.
Answer:
The correct answer is letter "E": modular design.
Explanation:
Modular design is a type of approach by which a design is divided into independent components called modules that can be arranged among them creating different systems. The greatest advantage of modular design relies on customization since the modules can be easily upgraded or changed.
Answer:
C) An accrued liability of $50,000 and would disclose a contingent liability for an additional $10,000.
Explanation:
Since it is probable that Mith will lose the case, hen it must report an accrued liability of $50,000 which represent the most likely outcome of the lawsuit. But since it is also possible that they have to pay $10,000 more, they should report that amount as contingent liability.
Contingent liabilities are those events that can result in a loss and have more than 50% chance of occurring. Since it is not certain that it will happen, they are considered contingent (or just in case).
Since the first $50,000 are probable, they must be recorded as accrued liabilities, since the last $10,000 are possible, they must be recorded as contingent liabilities.
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
A) GIven
forecast in june = Sjune = 42 million
Checks recived in june = Xjune = 40 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for july
Sjuly = a*Xjune + (1-a)*Sjune
=0.2*40 + (1-0.2)*42 million
=8+33.6 = 41.6 million
B) forecast in july = Sjuly = 41.6 million
Checks recived in july = Xjuly = 45 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for August
Saugust = a*Xjuly + (1-a)*Sjuly
=0.2*45 + (1-0.2)*41.6 million
=9+33.28 = 42.28 million
<em>Note: This uses an exponential smoothing to forecast the results, but from the number of checks recived we see that it increases linearly. So we need a linear forecasting method .</em>
Answer:
D. especially large and sustained government borrowing
Explanation:
When a government spends more than it collects in taxes, it runs a budget deficit. When the government starts borrowing large sums too much, it can substantially facilitate the reduction in the financial capital available to private sector firms, as well as lead to trade uncertainties and even financial crises.