<span>Unreliable. Campaigners don't necessarily show their true colors during campaigns. They like to put on a show to get attention. They also make claims that seem like they care about the good of the nation, but that could actually hurt the economy or the country as a whole. But they could also be in favor of policies that are good for the country/economy, but could anger people because those policies appear to hurt a group/groups of people.</span>
Answer and Explanation:
Nike
$18,627÷ ($2,494.7a+ $2,795.3b)/2
$18,627÷$2,645 = 7.0 times
Adidas
$10,299÷$1,415c+ $1,459d)/2
10,299÷$1 437= 7.2 times
2,566.2 – 71.5
b2,873.7 – 78.4
c1,527 – 112
d1,570 – 111
Average collection period
Nike
365÷7.0= 52.1 days
Adidas
365÷7.2
= 50.7 days
Therefore Adidas's accounts receivable turnover was about 3% higher [(7.2 – 7.0) ÷7.0] than that of Nike's, which simply means that Adidas was slightly more efficient than Nike in turning accounts receivable into cash.
Answer:
$42.5 billion
Explanation:
the expected value formula = ∑ (valueₙ x probabilityₙ)
expected value = (low value x probability of low value) + (most likely value x probability of most likely value) + (high value x probability of high value)
= ($5 billion x 20%) + ($45 billion x 70%) + ($100 billion x 10%) = $1 billion + $31.5 billion + $10 billion = $42.5 billion
Answer:
$158,730
Explanation:
Mario incoporation started the year with a net fixed assets of $75,300
At the end of the year the net fixed assets was $96,700
The depreciation expense is $13,270
Therefore the company's net capital spending for the year can be calculated as follows
= $96,700+$75,300-$13,270
= $172,000 - $13,270
= $158,730
Hence the company's net capital spending for the year is $158,730