Answer:
The correct answer is $936 favorable.
Explanation:
According to the scenario, the computation of the given data are as follows:
we can calculate the variable overhead efficiency variance by using following formula:
Variable OH efficiency variance = (Actual Hours - Standard Hours) × Standard Rate
Where,
Standard hours = 4,600 × 0.60 = 2,760
By putting the data, we get
Variable OH efficiency variance = ( 2,500 - 2,760) × $3.60
= -$936 ( negative sign shows favorable)
= $936 Favorable
Answer:
0.55 million
Explanation:
The research cost that was spent on new products for new customer is 20% of $2.75 million.
Mathematically,
Cost Incurred on creating new product for new customer = $2.75m * 20%
= 0.55 million
Answer:
Explanation:
Amount realized on sale:
Cash $75,000
Purchaser’s note 675,000
$750,000
Adjusted basis (535,000)
Gain realized on sale $215,000
b. $215,000 gain realized ÷ $750,000 contract price = 28.67% gross profit percentage.
Cash received in year of sale:
Cash at closing $75,000
August principal payment 33,750
$108,750
Gain recognized (108750*28.67%) $31,179
A. Book gain $215,000
Tax gain (31,179)
Book/tax difference $183,821
B. $183,821 × 35% = $64,338 deferred tax liability
The excess of book gain over tax gain is a favorable difference.
Answer:
Alima will pay 40 dollars in management of her fund.
Explanation:
A basis point is equivalent of 1/100th of 1%
an expense ratio of 8 baiss point will be equivalent to 0.08%
0.08/100 = 0.0008
The managenement will get this as expense ratio while invesotr will see their investment yield decreases for this amount.
On a yearly basis Alima will pay $50,000 x 0.0008 = 40 dollars