Answer:
what's the question your asking for?
Hello IdontKnowHowToMath,
first, converting R percent to r a decimal
r = R/100 = 3%/100 = 0.03 per year.
Solving our equation:
A = 6000(1 + (0.03 × 4)) = 6720
A = $6,720.00
The
total amount accrued, principal plus interest, from simple interest on a
principal of $6,000.00 at a rate of 3% per year for 4 years is
$6,720.00.
Given that, according to sanitation departments report; the samount of garbage produced by 1 resident
pound.
Given that population of the city 
Now we have to find how much garbage did the city sanitation department collect last year.
To find that we just need to multiply the garbage produced by 1 resident with the population of the city.
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Hence final answer is
pounds.
3/4 = 6/x....3/4 = 6/8...notice that proportions are nothing but equivalent fractions
x = 8