we know that
The probability that "at least one" is the probability of exactly one, exactly 2, exactly 3, 4 and 5 contain salmonella.
The easiest way to solve this is to recognise that "at least one" is ALL 100% of the possibilities EXCEPT that none have salmonella.
If the probability that any one egg has 1/6 chance of salmonella
then
the probability that any one egg will not have salmonella = 5/6.
Therefore
for all 5 to not have salmonella
= (5/6)^5 = 3125 / 7776
= 0.401877 = 0.40 to 2 decimal places
REMEMBER this is the probability that NONE have salmonella
Therefore
the probability that at least one does = 1 - 0.40
= 0.60
the answer is
0.60 or 60%
Given:
On the first day, she drove 650 miles in 10 hours.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.
To find:
Difference between average speed of second day and first day.
Solution:
We know that,

On the first day, she drove 650 miles in 10 hours. So, the average speed is


So, the average speed on first day is 65 miles per hour.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.


So, the average speed on second day is 67.5 miles per hour.
Difference between average speed is

Therefore, the average speed on the second day is 2.5 miles per hour is faster than first day.
First, begin by converting the tip of 12% to a decimal.
.12
Now, multiply that by the total bill.
.12*143=17.16
We now know the numerical value of the tip.
Add the tip to the total bill and get your answer.
143+17.16=160.16
I would go with A but I am not 100% sure so you may want to check however you can.
Step-by-step explanation:
1.901
hope this helps.