Answer:
option (D) $21.66
Explanation:
Data provided in the question:
Basic direct labor rate per hour = $12.68
Payroll taxes = 13% of basic direct labor rate
Fringe benefits per hour = $7.33
Now,
The standard rate per direct labor hour
= Basic direct labor rate per hour + Payroll taxes + Fringe benefits per hour
= $12.68 + ( 13% of $12.68 ) + $7.33
= $12.68 + $1.6484 + $7.33
= $21.6584 or $21.66
Hence,
The correct answer is option (D) $21.66
Answer:
simple rate of return = 16.4 %
so correct option is B. 16.4%
Explanation:
given data
purchasing a machine = $423,000
useful life = 9 years
cash operating costs = $112,000 per year
yielding = $27,000
annual depreciation = $47,000
to find out
simple rate of return on the investment
solution
we get here simple rate of return on the investment that is express as
simple rate of return =
.............................1
put here value we get
simple rate of return = 
solve it we get
simple rate of return = 16.4 %
so correct option is B. 16.4%
Us people create the demand for the shops if there are no coffee shops around we create demand for it but also if there are too many shops and not enough people the shops create a demand for new employees
Answer:
a. predicting the current salary of an employee, given the initial salary and the number of years the employee has been in his or her current position
b. predicting the number of home runs a baseball player will hit in the next season, given the number of home runs the player hit in the previous season and the number of doubles the player hit in the previous season
Explanation:
Multiple regression is a regression method that is employed to to predict the value of a variable, called the dependent variable, based on the value of two or more other variables, called the independent variables.
From the question, on the following two options have one dependent and at least two independent variables as indicated below:
a. "<em>the current salary of an employee</em>" is the dependent variable. "<em>the initial salary</em>" is the first independent variable, and "<em>the number of years the employee has been in his or her current position</em>" is the second independent variable.
b. "<em>the number of home runs a baseball player will hit in the next season</em>" is the dependent variable. "<em>the number of home runs the player hit in the previous season</em>" is the first independent variable, and "t<em>he number of doubles the player hit in the previous season</em>" is the second independent variable.
10.70% - Option D
<u>Explanation:</u>
One-year interest rate one year from now:


= 1.625625 divide by 0.16
=10.160
Therefore, an approximate answer is 10.70%
Respect Maturity (YTM) – in any case alluded to as recovery or book yield – is the theoretical pace of return or loan cost of a fixed-rate security, for example, a security. The YTM depends on the conviction or understanding that a financial specialist buys the security at the present market cost and holds it until the security has developed (arrived at its full worth), and that all premium and coupon installments are made in a convenient manner.