answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
1 year ago
7

Kamin Company's mixing department had a beginning inventory of 4,000 units which had accumulated conversion costs of $55,000. Du

ring the period, the mixing department accumulated conversion costs of $92,000 and started 8,000 new units. Ending inventory was 2,500 units which were 40% complete with respect to conversion costs. Kamin uses the average cost method to cost inventories. Required: Calculate the cost per equivalent unit for conversion costs in the mixing department.
Business
1 answer:
Kobotan [32]1 year ago
6 0

Answer:

The cost per equivalent unit for conversion costs in the mixing department is $ 14.19

Explanation:

<em>Step 1 Calculate the Number of Units Completed</em>

Hint: Units input in process must equal units out of the process

Therefore Units Completed = 4,000 units+8,000 units - 2,500 units

                                              = 9,500 units

<em>Step 2 Calculate the total conversion cost in the process for the period</em>

Hint : Conversion costs in Opening Work In Progress + Conversion Costs Started during the Process

Therefore:

Opening Work In Progress         $55,000

Add Started during the Process $92,000

Total Conversion Costs              $149,000

<em>Step 3 Calculate total Equivalent Units related to Conversion Costs</em>

Completed Units - 100%               9,500

Closing Work in Progress - 40%   1,000

Total                                              10,500

<em>Step 4 The cost per equivalent unit for conversion costs in the mixing department</em>

cost per equivalent unit for conversion costs= total conversion cost/ total Equivalent Units

                                                                             = $149,000/ 10,500

                                                                             = $ 14.19

You might be interested in
Siyed, an economics student, believes that a beer sold by one particular shack on the beach is completely different from an iden
Ghella [55]

Answer:

E) while beer is homogeneous, the product is differentiated among the sellers.

Explanation: The beers are quite identical but each seller differentiates it

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Petrus Company has a unique opportunity to invest in a two-year project in Australia. The project is expected to generate 1,000,
aliya0001 [1]

Answer:

$(94,179)

Explanation:

Particulars        Year 0               Year 1            Year 2

Cash flows     ($1,500,000)  A$1,000,000   A$2,000,000

DCF 14%              1                    0.8772         0.7695

Present Values 1500,000      A$877,200      A$ 1,538,935

Conversion           1                    0.55                      0.60

P V in US$        (1,500,000)     482,460              923,361

Therefore Net Present Value = 482,460 +923,361 - 1,500,000 = $(94,179)

8 0
2 years ago
On November 15, Meier Company received $3,000 cash from a customer for services that were performed on November 1. According to
Leya [2.2K]

Answer:

November 1

Explanation:

As per generally accepted accounting principles (GAAP), when the goods or services are delivered the revenue should be recorded and the transaction done in all respects.

The principle of revenue recognition occurs when the revenue is realized or earned, whether cash is obtained or not and it also meets the accounting accrual basis. Realizable here means that the consumer receives the product but the payment is made later.

Therefore, the revenue should be recorded on November 1

7 0
2 years ago
Sarah is planning a party at a party hall. The meal option is $50 per person and includes the hall for free. The hall-only optio
Tomtit [17]

Answer:

meal option  is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost  $2700

Explanation:

given data

The meal option = $50 per person.

Hall free = $ 0 per person

total guest = 40

hall-only option = $1,500

external caterer = $30 per person

solution

when we go for meal option than hall free so total cost will be as

total cost = total guest  × $50 per person

total cost = 40 × $50

total cost = $2000

and

when we go for hall only option than total cost will be

total cost = total guest   × external caterer charge + hall-only option

total cost =  40  × $30 + $1500

total cost =   $2700

so

meal option  is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost  $2700

4 0
2 years ago
A clothing manufacturer makes both shirts and shorts. The sales price for shirts is $24 with variable costs of $10 and shorts ha
Gnoma [55]

Answer:

1)They would prefer to make shorts as contribution margin per unit is higher for shorts

Explanation:

Step 1. Given information.

  • Sales price shirts is $24
  • Variable costs shirts is $10
  • Sales price shorts $32
  • Variable costs shorts $17

Step 2. Formulas needed to solve the exercise

Contribution margin = sales price - variable cost

Step 3. Calculation.

Contribution margin shirts  = 24 - 10 = 14

Contribution margin shorts = 32 - 17 = 15

Step 4. Solution.

<h2>Contribution margin shorts > Contribution margin shirts</h2>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The problem with relying on a point estimate of a population parameter is that:
    7·1 answer
  • A company sold $12,000 worth of bicycles with an extended warranty. the company's experience is that warranty expense averages 2
    7·1 answer
  • Joe bought a stock at $57 per share. the price promptly fell to $55. joe held on to the stock until it again reached $57, and th
    7·1 answer
  • Diana is a personal trainer whose client Charles pays $80 per hour-long session. Charles values this service at $100 per hour, w
    7·1 answer
  • Rutch Corporation manufactured 54,000 door jambs during September. The fixed-overhead cost-allocation rate is $50.00 per machine
    9·1 answer
  • Rupert and cordelia own an american company that does business in foreign nations. getting a license in a new country can be cha
    9·2 answers
  • Jack emphasizes to his people that the work must be done, regardless of circumstances, and encourages his employees to meet thei
    12·1 answer
  • mith Manufacturing Company allows employees to purchase materials, such as metal and limber, for personal use at a price equal t
    13·1 answer
  • Mostert Music Company had the following transactions in March:
    15·1 answer
  • There are three equally-sized distinct subpopulations in Utopolis: unemployed, workers, and retirees. There are four possible so
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!