Answer:
10,000 pounds of Tomatoes; 780 pounds of Green Beans; and 5,000 pounds of Red Pepper.
Explanation:
The following information was provided in the question and computed.
Yield per acre (pound): 2,000 (asparagus), 7,200 (corn), 25,000 (tomatoes), 3,900 (green beans), 12,500 (red pepper).
Cost per acre: $1,800 (asparagus), $1,740 (corn), $6,000 (tomatoes), $3,000 (green beans), $2,700 (red pepper).
Selling price per pound: $1.90 (asparagus), $0.10 (corn), $3.25 (tomatoes), $3.40 (green beans), $3.45 (red pepper).
Sales volume limit (pound): 1,200 (asparagus), nil (corn), 10,000 (tomatoes), 2,000 (green beans), 5,000 (red pepper).
Given the above, we compute the cost per pound for each vegetable as follows: 
Cost per pound: $0.9 (asparagus), $0.24 (corn), $0.24 (tomatoes), $0.77 (green beans), $0.22 (red pepper).
Using selling price per pound and Cost per pound, we compute the contribution per pound for each vegetable as follows: 
Contribution per Pound: $1.00 (asparagus), -$0.14 (corn), $3.01 (tomatoes), $2.63 (green beans), $3.23 (red pepper).
To maximize revenue and profit, Art must focus on the vegetables with the highest contribution per Pound, in the following order.
<em>4th (asparagus), 5th (corn), 2nd (tomatoes), 3rd (green beans), 1st (red pepper).</em>
<em></em>
He will therefore plant according to the limit (volume) he can sell in the market.
1st plant: Red pepper = 5,000 pounds market limit (using
= 40% of the land available).
2nd plant: Tomatoes = 10,000 pounds market limit (using
= 40% of the land available).
3rd plant: Green beans = using 20% of the land left = 20% * 3,900 yield per acre = 780 pounds.