Answer:
$181,600
Explanation:
The computation of total cash is shown below:-
Working Note :-
Credit sales of December
= $42,000 ÷ 50%
= $ 84,000
Credit sale of November
= $23,000 ÷ 10%
= $ 230,000
Cash Collected from Credit sales
For January
= $150,000 x 50%
= $75,000
For December
= $84,000 x 40%
= $33,600
For November
= $230,000 x 10%
= $23,000
Total Cash collections from Credit sale = January + November + December
= $75,000 + $33,600 + $23,000
= $131,600
Cash sale of January = $50,000
Total Cash collected in January = Total Cash collections from Credit sale + Cash sale of January
= $131,600 + $50,000
= $181,600
Answer:
The change in the value of the bond is $0.90. In other words, the value of the bond has increased by $0.90 from yesterday to today.
Explanation:
We have Value of the bond = Quoted value / 100 * face value
So,
Yesterday value of the bond = 102.16/100 * 3,000 = $3064.8;
Today value of the bond = 102.19/100 * 3,000 = $3065.7.
=> Change in the value of the bond = Today value of the bond - Yesterday value of the bond = $3065.7 - $3064.8 = $0.90.
In other words, the value of the bond has increased by $0.9 from yesterday to today.
Had to look for the options and here is my answer. The term that best fits the blank is "GLORY TALES". This is taken from "Standing Stone" that was written by Phil J. Harrison and this was discussed in the lectures. Hope this answers your question.
The financial instrument described above is MUNICIPAL BOND.
Municipal bonds are debt securities which can be issued by states, cities, counties, etc. This type of financial instrument is usually raised in order to provide funding for capital projects such as construction of schools, highways and other public facilities. The interests on municipal bonds are usually exempted from taxes. <span />
Answer: If you want to purchase any kind of goods and services like furniture, appliances, electronic gadgets, and other such items but you do not have enough money or cash or credit to purchase it, then the rent to own becomes your lender of last resort.
They are the business where they collect weekly or monthly payments of the product and until the cost of the item is not covered and then the items come in the buyer’s possession after the payment is made in full.