Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Connie's next step should be
Not - go back and revisit her plan objectives
Maybe - Conduct primary research and analyze Fred's current customers.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
It is very essential for an entrepreneur who decides to start a new business to have a business plan that helps him in setting up the businesses in the right track and usage of funds in an effective manner. A business plan acts as a blue print of a new business and the objectives and resource utilization.
In the scenario give, Fred decides to start a new boutique and has conducted researches geographic locations and the type of boutiques supported by the demography. She must not then go back and review her plan objectives as she has decided to start it with a good plan and she may conduct a primary research about the current customers of him.
Answer: A) cost-leadership business strategy
Explanation:
Cost leadership business strategy is a
- strategy of getting a competitive advantage by having the lowest cost of operation in the entire industry.
- makes a reasonable profit on each sale because you've reduced costs.
Here, To gain an advantage over other computer chip makers, Sematech focuses on <u>reducing its costs below all of its competitors</u> .
where as product differentiation is a technique use to differentiate a product from similar offerings on the market.
So, Sematech is pursuing a<u> cost-leadership business strategy</u>.
So, correct option is (A).
Answer:
The correct answer is B
Explanation:
Stockout or OOS stands for Out of Stock, which is event that causes the inventory to be exhausted. It occur with the entire supply chain.
In this case, Firm is facing failure for having adequate or enough supplies on hand, which result in the lost sales amounts to $175,000. It is representing the Stockout in the inventory management costs.