<h2>
<u>Answer</u> :-</h2>
To find the cost of planting grass , we have to find area of the field.
Area of field = Length × Breadth


Now convert into hectare.
1 hectare = 10000m sq.
51000 / 10000
So area field = 5.1 hectare sq.
Now cost = 5.1 x 0.80 p

<h2>
<u>___________</u></h2>
Slant height of tetrahedron is=6.53cm
Volume of the tetrahedron is=60.35
Given:
Length of each edge a=8cm
To find:
Slant height and volume of the tetrahedron
<u>Step by Step Explanation:
</u>
Solution;
Formula for calculating slant height is given as
Slant height=
Where a= length of each edge
Slant height=
=
=
=6.53cm
Similarly formula used for calculating volume is given as
Volume of the tetrahedron=
Substitute the value of a in above equation we get
Volume=
=
=
Volume=
=60.35
Result:
Thus the slant height and volume of tetrahedron are 6.53cm and 60.35
Answer: The ball will hit the ground 4 seconds after being thrown.
Step-by-step explanation:
By definition, the ball hits the grounds when the height is zero.
Then, knowing that the Quadratic function that models that situation is:

You can make it equal to zero:

Now you can use the Quadratic formula:

In this case you can identify that:

Therefore, knowing these values, you can substitute them into the Quadratic formula and then evaluate, in order to find the solution:

Choose the positive solution.
Then, the ball will hit the ground 4 seconds after being thrown.
For this case we must write a power between (340,345)
We chose 343.
We divide the number until we get an exact division:

So we have:

So, the power is:

ANswer:
