Given that you did not include the diagram showing the circle, the tangent line and the points Q, R, and S, I am going to give you the explanation to answer the question.
1) The tangent lines to a circle form a 90° angle with the radius at the point of intersection.
2) Therefore, if the point of intersection of the tangent line and the circle is named R, and the points S and Q are one the center of the circle and the other is on the line RQ, then you know that the segment SR is a radius and the line RQ is the tangent, which means that they are perpendicular, i.e. the angle QRS is measures 90°.
In this case the answer is m angle QRS = 90°.
3) Otherwise the angle is different to 90° and you need to observe the figure to conclude whether it is greater than 90°, less than 90° or there is not enough information.
Answer:
Her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m
Step-by-step explanation:
Given as ;
Speed of Ariel = 45 mph
She left home at 9 a.m
Her brother speed = 60 mph
Her brother left home at 11 a.m
Now from question So As Ariel speed is 45 mph so, after two hours pass , she ahead 90 m .
As her brother travel as 60 mph ,so he travel at ( 60 - 45 )= 15 mph faster
So, with this speed her brother will catch up her at
= after 4 hour .
Hence her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m Answer
Answer:
The number of bacteria
after
days is given by

where
is the initial number of bacteria.
Step-by-step explanation:
The number of bacteria
in the sample triples every 10 days, this means after the first 10th day, the number of bacteria is

where
is the initial number of bacteria in the sample.
After the 2nd 10th days, the number of bacteria is

after the 3rd day,

and so on.
Thus, the formula we get for the number of bacteria after the <em>n</em>th 10-days is

where
is is the <em>n</em>th 10-days.
Since,
is 10 days, we have

or

Substituting that into
, we get:

Answer:
6 knots
Step-by-step explanation:
Let the speed be v knots
then time taken to cover 500 M = 500 / v hrs
fuel consumption /hr = 216 + 0.5v^3
let F be the fuel consumption for trip
= [500/v][216 + 0.5v^3]
= 500[216/v + 0.5v^2]
dF/dv = 500[ - 216/v^2 + v]
d^2F/d^2v = 500[432/v^3 + 1] , i.e. +ve
so setting dF/dv will give a minima
500[ -216/v^2 + v] = 0
or v = 216/v^2
or v^3 = 216
solving, we get v = [216]^(1/3) = 6 knots
Answer:
0.75°C
Step-by-step explanation:
Person A Person B Person C
-3 4 8
-1 -4 -2
0 2 5
2 -3 1
To get Fatima mean value, we have to add all the given values together
= - 3 + 4 + 8 - 1 - 4 - 2 + 0 + 2 + 5 + 2 - 3 + 1
= 9
Estimate is 9 deg above Actual Temperature in 12 readings
The formula for our Mean Value will be, the added values divided by actual temperatures
Added values = 9
Actual temperature = 12
Mean value = 9 ÷ 12 = 0.75°C above actual Temperature