Answer:
c. $112,800
Explanation:
The computation of operating income is shown below:-
= (Contribution margin of blink division × Increase sales percentage) - Fixed cost of blink division - Allocated common costs of blink division - Allocated common costs of blur division
= ($218,000 × 135%) - $93,000 - $48,000 - $40,500
= $294,300 - $93,000 - $48,000 - $40,500
= $112,800
Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Answer:
The correct answer is letter "C": Accommodating.
Explanation:
By accommodating managers have to adjust their plans according to current situations happening at the workplace. Problematic situations must be solved quickly but they can also represent a chance to spot weaknesses of the organization that should be reviewed. If a method of working shall be modified or if there is a need to use the company's resources to make adjustments on the issue, top managers have the power to do so.
Thus, <em>accommodating will be useful for the COO of Barcelona Restaurants to join his method of working with one of the manager's style.</em>
Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer: Debit to Product Warranty Payable
Explanation: Product Warranty Payable is a liability account that has a credit balance. To increase a liability a credit is recorded while to reduce a liability a debit is recorded to the liability.
The seller maintains the warranty as a liability and initially records a debit to its product warranty expense and a credit to its product warranty Payable.
When a repair is done on a product under warranty, the seller records a debit to the product warranty Payable to reduce it’s liability.
Also, a debit to either supplies or cash will increase the expense and assets accounts respectively which will amount to incorrect journal entries.