Solution:
(1) Maximum possible $25,000 deduction before phase-out
(2) Maximum deduction phase-out is $22,500
[($145,000 AGI - 100,000) × 0.5]
(3) Current year overall loss $2,500 (1) - (2)
(4) Rental loss in current year $8,000
(5) Current year leasing deficit of 2,500 dollars, Lesser of (3) or (4)
Passive loss carry forward $5,500 (4) - (5)
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
Using the high-low method, separate each mixed expense into variable and fixed elements. State the cost formula for each mixed expense. (Omit the "£" sign in your response.)
<span>Shipping Expense: </span>
<span>(86,200 - 45,900) / (5,100 - 2,000) = £13 variable cost per unit </span>
<span>86,200 - (13 x 5,100) = £19,900 fixed cost </span>
<span>£ Y = £19,900 + £13 X </span>
<span>Salaries and Commissions </span>
<span>(238,400 - 114,400) / (5,100 - 2,000) = £40 variable cost per unit </span>
<span>238,400 - (40 x 5,100) = £34,400 fixed cost </span>
<span>£ Y = £34,400 + £40 X </span>
<span>3. </span>
<span>Redo the company’s income statement at the 5,100-unit level of activity using the contribution format. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "£" sign in your response.) </span>
<span>Frankel Ltd. </span>
<span>Income Statement </span>
<span>For the Month Ended June 30 </span>
<span>Sales revenue 912900 </span>
<span>Variable expenses: </span>
<span>Cost of goods sold 346800 </span>
<span>Shipping expenses 5,100 x 13 = 66,300 </span>
<span>Commissions 5,100 x 40 = 204,000 </span>
<span>Contribution margin 295,800 </span>
<span>Fixed expenses: </span>
<span>Fixed shipping 19,900 </span>
<span>Insurance expenses 9000 </span>
<span>Depreciation expenses 42700 </span>
<span>Sales salaries 34,400 </span>
<span>Advertising expenses 69200 </span>
<span>Net operating Income 120600</span>
Answer:
Del is expected to prepaid to pay $535.62 in prepaid interest at the closing.
Explanation:
The down payment of 15% is $250000*15%=$37500
The balance of mortgage net of down payment=$250000-$37500
=$212500
Interest yearly=$212500*5.75%=$12,218.75
A year interest divided by 365days give one day interest.
A day interest=$12218.75/365=$33.48
Total interest to pay at closing=16days*$33.48
=$535.62
The number of days was 16 because July has 31days and deal was closed on 15th,hence 31 minus 15 gives 16.