Why should i ever care just kidding
Answer:
$1,042.04
Explanation:
to calculate the present value using a continuously compounded interest rate, we can use the following 2 formulas:
1) present value = cash flow / eⁿˣ
- e = 2.71828
- x = 5% / 2 = 2.5%
- n = 10
- cash flow = $1,030
present value = $1,030 / 2.71828¹⁰ˣ⁰°⁰²⁵ = $1,030 / 1.284 = $802.16
2) present value of an annuity = payment [(1 - e⁻ⁿˣ) / (eˣ - 1)]
- payment = $30
- x = 2.5%
- n = 9
- e = 2.71828
present value = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30(0.2015 / 0.0252) = $239.88
present value of the stream of cash flows = $802.16 + $239.88 = $1,042.04
Answer:
the equivalent units of production is 250 units
Explanation:
The computation of the equivalent units of production is units under FIFO method is shown below:
= Opening inventory balance in units + additional units - ending inventory balance units
= 25 units + 275 units - 50 units
= 250 units
hence, the equivalent units of production is 250 units
We simply applied the above formula so that the correct value could come
And, the same is to be considered
Because maybe they were problem with the business like they might need reapairs or a bad location to make porfit.Or he just want to get rid of it to make it someone else problem