Answer: 25
Explanation:
Given, A company experiences a stock split due to poor performance. Ariana's initial investment was a purchase of 50 stocks at $12.99 per share.
Value of her shares = 50 x $12.99
= $649.50
The reverse split is 1:2 means the number of shares split into half but the total value of her shares remains the same.
i.e. Ariana owns 50/2=25 stocks after the stock split.
Hence, Ariana owns 25 stocks after the stock split.
Answer:
The sentence uses an active voice
In this case active voice is not appropriate
Explanation:
Mode of expression can be passive or active.
Passive voice is one that emphasises the subject or person that is receiving an action.
An active voice describes a person that is performing an action.
In this scenario Jake accidentally input $560 instead of $650 on one of the invoices. The writer hasn't contacted you about the error yet.
So the email sent should just focus on what has happened to the writer and also to proffer a solution to the problem.
Since the writer did not complain or request for information on who made the mistake, stating that it was Jake that made the error is inappropriate.
A better statement would have been - An error was made on your invoice where the figure was inputted as $560 instead of $650. This however has been rectified and the invoice forwarded to you.
Answer:
2.56 years
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project from its cumulative cash flows.
payback period = amount invested / cash flows
cash flows = $510,000 - $360,000 = $150,000
$384,000 / $150,000 = 2.56 years
As long as the production times and price points were simular then it would. However, with assuming it costs much more of a hellicoper then it does for a scooter to be produced they would definitly benefit from trading one schooter for one helicopter with Jamestown. They will benefit due to time and money that is being saved.
Answer:
$4,835
Explanation:
The computation of the payment made by Long is shown below:
= Sale value of video system - discount + freight charges
where,
Discount = Sale value × discount rate
= $6,000 × 2%
= $1,200
The other items values remain the same
Now put all the values to the above formula,
So, the value would be equal to
= $6,000 - $1,200 + $35
= $4,835