Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3
a. The population of this study consists of all subscribers to Bloomberg Newsweek in North America.
b. Quantitative variables are those that can be measured numerically. Annual income is a quantitative variable since it can be expressed in numbers.
c. Categorical variables are those that can’t be quantified. They can only take on a fixed number of values. In this case, the question ‘do you own an American express credit card’ can take on only two values – Yes or No. So, the ownership of an American Express credit card is a categorical variable.
d. The data above gives two different values that describe the same population at the same time, it involves cross-sectional data.
Time-series data refers to data that is collected at equally spaced time intervals. For e.g. production of wheat in each year for the last 10 years, the amount of rainfall received over each of the last five years etc.
Cross-sectional data refers to data from many (similar)individual groups at one given point in time. For e.g. Prices of different varieties of corn on a particular day.
e. On the basis of the survey, Bloomberg Newsweek might infer that at least some of its subscribers with an income of $75,000 or more have an American Express credit card.
Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.
Answer:
A. All potential common shares.
Explanation:
Basic earnings per share ignores all potential common shares.
My credit was recently improved by keinetcybertechnologies AT gmail . com to 820 . A friend referred them to me and now I am able to get a loan