answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
2 years ago
7

True Blue Corporation provided the data set forth above from its activity-based costing system. The company makes 430 units of p

roduct D28K a year, requiring a total of 690 machine-hours, 40 orders, and 10 inspection-hours per year. The product's direct materials cost is $35.82 per unit and its direct labor cost is $29.56 per unit. What is the unit product cost of product D28K?
Business
2 answers:
Korvikt [17]2 years ago
6 0

Answer:

The unit Prodcut Cost of Product D28K = $94.49

Explanation:

First, the question is incmplete, the complete question is as follows:

Knowledge Check 01 Activities

Activity Rates Assembly $ 14.35 per machine-hour

Processing Orders $ 47.85 per order

inspection $ 70.30 per inspection-hour

True Blue Corporation provided the data set forth above from its activity-based costing system. The company makes 430 units of product D28K a year, requiring a total of 690 machine-hours, 40 orders, and 10 inspection-hours per year. The product's direct materials cost is $35.82 per unit and its direct labor cost is $29.56 per unit. What is the unit product cost of product D28K? What is the unit product cost of product D28K?

Solution

The question is to determine the Unit Product Cost as follows:

S/N     Description              Calculation                             Amount

1.     Direct Materials Cost $35.82 x 430 Units                $15,402.60

2. Direct Labour Costs        $29.56 x 430 Units                $12,710.80

3. Assembly Cost                 $14.35 x 690 hours               $9,901.50

4. Processing Order Cost     $47.85 x 40 orders                $1,914

5. Inspection Cost                $70.3 x 10 hours                       $703

6. Total Cost                        (Sum of all costs above)       $40,631.90

Based on these calculations, we calculate or compute the Unit Product cost as follows:

Total Cost / The Number of Units Manufactured 430 Units

= $40,631.9 / 430 units = $94.49

The unit Prodcut Cost of Product D28K = $94.49

Yakvenalex [24]2 years ago
3 0

Answer:

The unit product cost of product D28K is $94.49

Step by Step Explanation:

Activities and Activity Rates × ExpectedActivity

Assembly ($14.35 per machine-hour) x 690= $9,901.50

Processing orders ($47.85 per order)×40 =$1,914.00

Inspection ($70.30 per inspection-hour)×10= $703.00

Therefore:

Total overhead costs assigned=

$9,901.50 + $1,914.00+ $703.00= $12,518.50

Number of units produced

$12,518.50/430 = $29.11

Overhead cost per unit$ 29.11

Unit product cost = Direct materials + Direct labor + Overhead

Unit product cost = $35.82 + $29.56 + $29.11 = $94.49

You might be interested in
Marcie and her husband, Franklin, each own 50 shares of Chestnut, Inc. Sally, Marcie's old high school friend, owns the remainin
RSB [31]

Answer:

$38,000 Dividend

Explanation:

Based on the information given the tax treatment of the redemption to Marcie will be $38,000 dividend reason been that her husband shares was been attributed to her, and Since she owns 60 shares her remaining 10 shares including that of her husband 50 shares of Chestnut's will be 110 shares calculated as 150 shares - 40 shares outstanding.

Therefore when we look at this 60 shares/110 shares is greater than 50% which means that Marcie fails the 50% test which makes the redemption to be treated as a dividend.

Hence, the tax treatment of the basis of the shares redeemed will be $38,000 Dividend.

8 0
2 years ago
When faced with barriers to change, leaders can create a good climate for advancing the aims of the organization and making prog
dexar [7]

Answer:

The correct answer is letter "A":  a learning organization; an ethical organization.

Explanation:

In order to tear down barriers within a company, managers must spark the creation of a learning organization to facilitate the continuous learning process of its employees which allows the organization to remain competitive. Besides, it is important not to set aside the ethical principles employees must adapt in their behavior within the work frame such as fairness, honor, and responsibility.

5 0
1 year ago
Jeff's Pizzeria can handle 30 orders during the day. It wanted to increase this number, so it started making its delivery boys d
MissTica

Jeff's pizzeria can handle 30 orders during the day.It wanted to increase this number,so it started making its delivery boys do minor chores in the kitchen when they were not out for delivery and made some of the chefs pick up customers' calls.This doubled the number of order Jeff's Pizzeria could handle.This approach is an example of <u>Synergy</u>

Answer: The correct answer is (B)

<u>Explanation:</u>

Synergy takes place when a concern use teams to increase performance and growth and it helps in achieving common goals.Synergy means collective performance or action which multiply the speed of team.

Synergy approach helps in speeding up the job and completing it in a desired time period.It increases the effectiveness of the team and enable the team to share common perspective,knowledge and experience.

Even if the members of the team are not talented enough but with group efforts or synergy a team can accomplish the things beyond their skills.

Synergy makes the team stronger .Ever team member gets the benefit and become prosperous.

6 0
2 years ago
Ohio Swiss Milk Products manufactures and distributes ice cream in Ohio, Kentucky, and West Virginia. The company wants to expan
LenaWriter [7]

Answer:

a. The regression equation required is Y = 915.18 – 0.2819X.

b. b-1. Correlation coefficient (r) = –0.9423

b-2. Coefficient of determination = r^2 = 88.80%

b-3. The negative correlation coefficient of -0.9423 implies that increase in X mostly causes a decrease in Y. The coefficient of determination implies that 88.80% variation in Y is explained by X.

c. The manufacturing cost per gallon is $823.56.

Explanation:

Note: See the attached excel file for the calculation of Mean of X and Y and other values.

a. Develop a regression equation to forecast the cost per gallon as a function of the number of gallons produced.

The regression can be written as follows:

Y = bo + b1X ………………… (1)

b1 = (Sum of (Y - Mean of Y) * (X - Mean of X)) / (Sum of (X - Mean of X)^2) = –34,273.08 / 121,585.14 = –0.2819

b0 = Mean of Y – (b1 * Mean of X) = 1,018.20 - (365.44 * 0.2819) = 915.18

Substituting b) and b1 values into equation (1), regression equation to forecast the cost per gallon as a function of the number of gallons produced can be written as follows:

Y = 915.18 – 0.2819X ……………………….. (2)

Equation (2) is the regression equation required.

b. What are the correlation coefficient and the coefficient of determination? Comment on your regression equation in light of these measures.

b-1. Correlation coefficient (r) can be calculated using the following formula:

r = (Sum of (Y - Mean of Y) * (X - Mean of X)) / ((Sum of (Y - Mean of Y)^2) * (Sum of (X - Mean of X)^2))^0.5 = –34,273.08 / (10,879.60 * 121,585.14)^0.5 = –0.9423

b-2. Coefficient of determination = r^2 = –0.94^2 = 0.8880, or 88.80%

b-3. The negative correlation coefficient of -0.9423 implies that increase in X mostly causes a decrease in Y. The coefficient of determination implies that 88.80% variation in Y is explained by X.

c. Suppose that the market survey indicates a demand of 325,000 gallons in the Bucyrus Ohio, area. Estimate the manufacturing cost per gallon for a plant producing 325,000 gallons per year.

Since X and Y are in thousands, 325,000 gallons implies we have:

X = 325

Substitute X = 325 into equation (2), we have:

Y = 915.18 - (0.2819 * 325)

Expressing in full form, we have:

Y = $823

Therefore, the manufacturing cost per gallon is $823.56.

Download xlsx
3 0
1 year ago
Burns Company reported $1,161.405 million in net income in 2021. On January 1, 2021, the company had 409 million shares of commo
CaHeK987 [17]

Answer:

Earnings Per Share = $1.35

Explanation:

To calculate the basic earnings per share, we first need to compute the Weighted Average No. of Shares Outstanding:

Jan.1: 409 * (12/12)    = 409 * 2                                    = 818 million

Mar.1: 29.4 * (10/12)   = 24.5 * 2                                   =  49 million

July 1: 13.4 * (6/12)                                                        =   <u>(6.7) million</u>

Weighted Average No. of Shares Outstanding:        =   860.3 million

Note: We multiplied by 2 in Jan.1 and Mar.1 transactions to account for common stock split 2 for 1.

Now calculate the Earnings Per Share:

Earnings Per Share =   <u>                        Net Income                                </u>

                                    Weighted Average No. of Shares Outstanding

Earnings Per Share =       <u>1,161.405</u>

                                            860.3

Earnings Per Share = $1.35

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 1. Heather and Joe want the lowest interest rate for their residential mortgage. Which financial institution is designed to offe
    10·1 answer
  • The term ______ describes a product produced as part of a project.
    8·1 answer
  • St. Augustine Corporation originally budgeted for $360,000 of fixed overhead at 100% of normal production capacity. Production w
    9·1 answer
  • Answer the following statement true (T) or false (F)Shayla, the electronics department manager at a local Best Buy store, has a
    11·1 answer
  • . Which statement in the given text points to George being an ethical leader? George had been working as a manager in a company
    9·1 answer
  • Hutter Corporation declared a $0.50 per share cash dividend on its common shares. The company has 24,000 shares authorized, 11,4
    7·1 answer
  • Penagos Corporation is presently making part Z43 that is used in one of its products. A total of 5,000 units of this part are pr
    10·1 answer
  • Transactions for Jayne Company for the month of June are presented below.
    13·1 answer
  • EZ Rental Car offers rental cars in an off-airport location near a major tourist destination in Florida Management would like to
    15·1 answer
  • Each service starts on a different date because the services depend on each other. Enter the starting dates for the remaining se
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!