answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
2 years ago
7

True Blue Corporation provided the data set forth above from its activity-based costing system. The company makes 430 units of p

roduct D28K a year, requiring a total of 690 machine-hours, 40 orders, and 10 inspection-hours per year. The product's direct materials cost is $35.82 per unit and its direct labor cost is $29.56 per unit. What is the unit product cost of product D28K?
Business
2 answers:
Korvikt [17]2 years ago
6 0

Answer:

The unit Prodcut Cost of Product D28K = $94.49

Explanation:

First, the question is incmplete, the complete question is as follows:

Knowledge Check 01 Activities

Activity Rates Assembly $ 14.35 per machine-hour

Processing Orders $ 47.85 per order

inspection $ 70.30 per inspection-hour

True Blue Corporation provided the data set forth above from its activity-based costing system. The company makes 430 units of product D28K a year, requiring a total of 690 machine-hours, 40 orders, and 10 inspection-hours per year. The product's direct materials cost is $35.82 per unit and its direct labor cost is $29.56 per unit. What is the unit product cost of product D28K? What is the unit product cost of product D28K?

Solution

The question is to determine the Unit Product Cost as follows:

S/N     Description              Calculation                             Amount

1.     Direct Materials Cost $35.82 x 430 Units                $15,402.60

2. Direct Labour Costs        $29.56 x 430 Units                $12,710.80

3. Assembly Cost                 $14.35 x 690 hours               $9,901.50

4. Processing Order Cost     $47.85 x 40 orders                $1,914

5. Inspection Cost                $70.3 x 10 hours                       $703

6. Total Cost                        (Sum of all costs above)       $40,631.90

Based on these calculations, we calculate or compute the Unit Product cost as follows:

Total Cost / The Number of Units Manufactured 430 Units

= $40,631.9 / 430 units = $94.49

The unit Prodcut Cost of Product D28K = $94.49

Yakvenalex [24]2 years ago
3 0

Answer:

The unit product cost of product D28K is $94.49

Step by Step Explanation:

Activities and Activity Rates × ExpectedActivity

Assembly ($14.35 per machine-hour) x 690= $9,901.50

Processing orders ($47.85 per order)×40 =$1,914.00

Inspection ($70.30 per inspection-hour)×10= $703.00

Therefore:

Total overhead costs assigned=

$9,901.50 + $1,914.00+ $703.00= $12,518.50

Number of units produced

$12,518.50/430 = $29.11

Overhead cost per unit$ 29.11

Unit product cost = Direct materials + Direct labor + Overhead

Unit product cost = $35.82 + $29.56 + $29.11 = $94.49

You might be interested in
Hybrid cars are touted as a "green" alternative; however,the financial aspects of hybrid ownership are not as clear. Consider th
lord [1]

Answer:

a)

the hybrid model initially costs $5,200 more than the regular model, plus you have another $330 in extra ownership costs per year. If you plan to own the hybrid car for 6 years, then you must recoup $5,200 / 6 = $866.67 + $330 = $1,196.67 per year.

the cost of driving 1 mile with the hybrid car = $3.60 / 27 = $0.1333

the cost of driving 1 mile with the regular model = $3.60 / 19 = $0.1895

you will save = $0.0562 per mile driven

you would need to drive $1,196.67 / $0.0562 = 21,293 miles per year to make the decision worth it

b)

if you only drive 15,500 miles per year, then you would need to save $0.0772 per mile

that would only result if gasoline's price was:

x/19 - x/27 = 0.0772

0.0526x - 0.037x = 0.0772

0.0156x = 0.0772

x = 0.0772 / 0.0156 = $4.95 per gallon

c)

you must first determine the present value of all additional expenses related to purchasing a hybrid:

year         cash flow

0                -5,200

1                 -330

2                -330

3                -330

4                -330

5                -330

6                -330

Using a financial calculator, the PV = -$6,637.24

now we must use an annuity formula to determine the annual savings required using a 10% discount rate and 6 periods:

annual savings = $6,637.24 / 4.3553 (PV annuity factor, 10%,  6 periods) = $1,523.95

so you must save $1,523.95 per year and that is equivalent to $1,523.95 / $0.0562 = 27,116.47 = 27,116 miles

d)

you also need to save $1,523.95, but you only drive 15,500 miles, so the savings per mile = $0.0983

x/19 - x/27 = 0.0983

0.0526x - 0.037x = 0.0983

0.0156x = 0.0983

x = 0.0983 / 0.0156 = $6.30 per gallon

5 0
1 year ago
DonutVille caters to its retirement population by selling over 10,000 donuts each week. To produce that many donuts weekly, Donu
nata0808 [166]

Answer:Flour should be acquired through a contract.

Explanation: Acquiring flour through a contact will be very important for DonutVille as it will ensure a follow-up and a feedback system where the manager of DonutVille establish a relationship with the company supplying the flour through one of its distributors or agents.

When purchasing of flour is achieved through a contact, it makes the contact a responsible person who will be needed to guarantee the supply of flour on time and to Communicate with the manager of DonutVille should there be any matters arising in the process getting supplies.

8 0
1 year ago
Sanborn company rents space to a tenant for $3,100 per month. the tenant currently owes rent for november and december. the tena
bixtya [17]

<u>Adjusting entry for Rent Receivable:</u>

It is given that Sanborn Company rents space to a tenant for $3,100 per month. The tenant currently owes rent for November and December, it means the Rent Receivable as on Dec. 31 is (3100*2) = $6,200

So the adjusting entry as on Dec. 31 shall be as follows:


Rent Receivable    Debit  $6,200

Rent Revenue        Credit               $6,200

(Being adjustment made for rent receivable)


8 0
1 year ago
Tim spends his income on donuts (D) and coffee (C). Coffee is $2 per cup and donuts are $1 each. Assume that Tim has $10 to spen
stealth61 [152]

Answer:

Optimal number of donuts = 5 Donuts

Optimal cups of coffee = 2.5 cups.

Explanation:

Optimal numbers of donuts and coffee can be calculated as follow

First, we need to determine the budget constraint as below

M = ( P(D) x D ) + ( P(C) x C )

Placig values in the formula

10 = D + 2C

Now make utility function as:

U(D,C) = D0.5 C0.5

Marginal Utility donuts

MU(D) = 0.5D-0.5C0.5

Marginal Utility Coffee

MU(C) = 0.5D0.5C-0.5

The formula for marginal rate of substitution

(MRSD,C)= MU(D) / MU(C)  = 0.5D - 0.5C0.5 / 0.5D0.5C - 0.5  = C/D

Now calculate the optimal consumption level  

MRSD,C = P(D) / P(C)

C/D = 1/2

D = 2C (Equation 1 )

Placing the value of D resulted from equation 1, in the budget constraint we as below

10 = D + 2C

10 = 2C + 2C

10 = 4C

C = 10/4 = 2.5

NOw place the value of C in equation 1

D = 2C = 2(2.5) = 5

Optimal number of donuts = 5 Donuts

Optimal cups of coffee = 2.5 cups.

7 0
1 year ago
Two workers have the job of placing plastic labels on packages before the packages are shipped out. The first worker can place 1
monitta

Answer:

The correct answer is: The second worker.

Explanation:

Productivity is an economic term describing the relationship between outputs as compared to inputs needed to produce those outputs. It is a measure of efficiency. Typically inputs are raw materials, labor, and capital assets. Outputs are generally expressed as either revenue or total units of finished goods.

In the example, a form to measure each worker's productivity is comparing how many plastic labels they can place per hour. Thus:

  • Worker 1: <em>1000 per 1/2 hour (30 minutes) </em>
  • Worker 1: <em>2000 per 1 hour  </em>

  • Worker 2: <em>850 per 1/3 hour (20 minutes)</em>
  • Worker 2: <em>2550 per 1 hour </em>

Then, the second worker is more productive.

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Southeastern Bell stocks a certain switch connector at its central warehouse for supplying field service offices. The yearly dem
    8·1 answer
  • Nina is induced by her guardian Ollie to sign a contract to invest funds in Penny Stocks Inc. through Ollie’s investment firm. U
    11·1 answer
  • You work for Emerita's Pizzeria and have been given the task of looking at company goals and deciding how the goals will be acco
    15·1 answer
  • On September 15, 2021, Oliver's Mortuary received a $3,600, nine-month note bearing interest at an annual rate of 14% from the e
    12·1 answer
  • Zappos employees are "driven" to participate in charitable activities and feel that giving back to the community is something th
    8·1 answer
  • You currently own shares in Buckeye Mutual Fund (BMF). Your broker calls and recommends buying shares in a small-capitalization
    15·1 answer
  • Why do countries specialize? Check all that apply.
    9·1 answer
  • What are the salient characteristics attributes lifestyle skill and traits that have made you successful in this business?
    11·1 answer
  • module 3 BlockWood Inc. has been providing raw materials to Couches Corp., a furniture company. The management at Couches recent
    5·1 answer
  • If the buyer perceives a buyer-supplier relationship is in the desirable region on the purchaser-supplier satisfaction matrix, b
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!