Answer:
Using LIFO:
TOTAL Sales : $19,875,500
COGS = $11,021,250
GROSS PROFIT = $8,853,750
Explanation:
KINDLY CHECK ATTACHED PICTURE
Answer:
When Peter Solvik joined Cisco in January 1993 as the company's CIO, Cisco was a $500 million company running a UNIX-based software package to support its core transaction processing, including financial, manufacturing, and order entry systems. At that time, Cisco was experiencing significant growth. However, the application didn't provide the degree of redundancy, reliability, and maintainability that Cisco needed to meet the business requirements anymore. The current systems may be good for $300 million companies, but they were not suitable for a $1 billion dollar company. Solvik let each functional area make its own decision regarding the application and timing of its move, but all functional areas were required to use common architecture and databases. However, in the following years, the functional area were facing dilemma. Anything Cisco did would just run over the legacy systems. It turned into an effort to constantly band-aid the existing systems. So the systems replacement difficulties of functional areas perpetuated the deterioration of Cisco's legacy environment. System outages became routines. Finally, in January of 1994, Cisco's legacy environment failed. As a result, the company was largely shut down for two days.
Why were no managers eager to take on this project?
Because if Cisco wanted to replace the existing legacy systems, the system in each functional areas had to make change accordingly. Take manufacturing for example, if manufacturing wanted to spend $5 or $6 million dollars to buy a package and by the way it will take a year or more to get it. It was too much to justify. Therefore, none of managers was going to throw out the legacies and do something big. In a word, because implementation a new system would cost a lot of money and take long time to be realized, no one was individually going to go out and buy a package.
Explanation:
Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
Answer:
$6,195 for te 20119-2020 year.
Explanation:
The Pell Grant is a financial aid given to students who have money needs and doesn't have an undergraduate degree. The amount a person can get changes every year depending on several factors like family contribution and if the student will be attending full-time or part-time but the maximum amount for the year 2019-2020 is $6,195.