Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Salary relationships usually have behaviors that can be expressed through mathematical equations, for this case we must locate the information they give us, according to which the salary of the movie star
is equal to a fixed basic remuneration
plus a percentage
of the gross income
, that is:
With this equation and the data they give us, we can solve the request so
:

We clear the basic remuneration
from the second equation and replace in the first:

Thus, with the fixed basic remuneration and the percentage of gross income calculated, we can estimate how much the following film should obtain so that the movie star obtains at least
millions salary:

Answer
The <em>minimum amount</em> of gross income that the next film should generate is
<em>millions</em>
Answer:
a. ($35,000)
Explanation:
The computation of the financial advantage or disadvantage of dropping product V860 is shown below:
= Sales - Variable cost - Avoidable fixed manufacturing - Avoidable fixed selling
= $150,000 - $72,000 - $30,000 - $13,000
= $35,000
This $35,000 would be a financial disadvantage and the fixed cost should not be considered as it is not held for decision making purpose
Hence, the correct option is a
Answer:
b. Advertising promotional activity
Explanation:
Advertising promotional activity -
Promotional activity is employed , in order to publicize about the goods and services produced by a company or firm , is referred to the method of promotional activity .
The promotional activity can be done by various methods , like television , radio , newspaper etc .
Advertising promotional activity , is the most common and one of the cheapest form of promotional activity , which is done with the help of online as well as offline platform , like newspaper , websites , ,magazines etc .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is b. Advertising promotional activity .
Answer:
New stock value = $79.40
Total stock value = $14,292
Explanation:
GIVEN the following ;
Number of shares of stock = 180
Current price = $82.45 per share
Dividend = $3.05 per share.
Ex dividend date = February 4
Value of stock on February 4 =?
The Ex dividend date may be regarded as the day whereby payment of dividend and reinvestment is held.
Assuming no taxes, The value of the stock will drop by the same amount of the current dividend on February 4.
Therefore,
New stock value = current stock price - dividend per share
New stock price = $82.45 - $3.05 = $79.40
New stock value = $79.40 per share.
Total stock value :
$79.40 × 180 = $14,292