Answer:
$63,600
Explanation:
Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.
Amount of Inventory at
= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000
Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units
Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212
The 700 units sold will be value at $212 per unit.
Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400
Closing inventory amount = $212,000 - $148,400
= $63,600
Answer:
A. $117 million
B.13%
C. $21.75
Explanation:
B. Calculation to determine How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date
Expected Loss= 390*30%
Expected Loss= $117 millions
Therefore How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date will be $117 millions
B. Calculation to determine What percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss
First step is to calculate the Existing Shares Value
Existing Shares Value =36*$25
Existing Shares Value= $900 millions
Now let calculate the Expected Loss %
Expected Loss % = $ 117/$ 900
Expected Loss % = 13%
Therefore the percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss will be 13%
C. Calculation to determine At what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement
Price Per Share: $ 25*(1 - 0.13)
Price Per Share$25*0.87
Price Per Share: $21.75
Therefore what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement is $21.75
Year end inventory is 19,000 units.
Take starting units - damaged/unsellable inventory - sold units + consignment units (which are still owned while on consignment)
20000 - 3000 - 2000= 15,000 units
15,000 + 4,000 units on consignment = 19,000 units
Answer:
The answer is $138.92
Explanation:
Solution
Given that:
Daryl today's Age = 30
The Retirement Age = 64
The Total Monthly Deposits = ( 64 - 30 ) * 12 = 408
Now,
In case of 12% Compounded Monthly , Interest Rate per month = ( 12% / 12 ) = 1%
Then,
The Effective Interest Rate per year = ( 1 + 0.12/12 )12 - 1 = 1.1268 - 1 = 0.1268 = 12.68%
So,
The Present value of Annual 25 Years withdrawal of $100,000 at time of Retirement = $100,000 * PVAF ( 12.68% , 25 )
= $100,000 * 7.4864
= $748,642.20
The Present Value of Money for nephew at time of Retirement = $1,000,000 * PVF ( 12.68% , 25 )
= $1,000,000 * 0.050535
= $50,534.52
Now
The Present Value of total Amount Required at time of Retirement = $748,642.20 + $50,534.52
= $799,176.70
Now
The monthly deposit be X
Which is,
= X * FVAF ( 408 , 1% ) = $799,176.70
= X * 5752.85 = $799,176.70
X = $138.918
Therefore, Monthly Deposit for his retirement plan is = $138.92