Answer:
The correct answer is option b.
Explanation:
The number of units of output sold is 8,000
.
The sales revenue is $9,600,000
.
The variable costs are $6,000,000
.
The fixed costs are $2,600,000.
The price of the product
= 
= 
= $1,200
The average variable cost is
= 
= 
= $750
Profit = TR - TC
Profit = 
$1,270,000 = $1,200Q - $750Q - $2,600,000
$3,870,000 = $450Q
Q = 
Q = 8,600 units
Answer: a. Demographic and Economic .
Explanation:
In Mayor's clinic analysis of the future, it was stated that both the economic and demographic trends looked bleak.
Answer:
The earnings per share for Bramble in 2020 is $2.99
Explanation:
This was arrived at by preparing income statement for 2020,where in the results from continued operations and discontinued were shown.
The income from continued operations attracted tax at 35% while the losses from the discontinued operations got a tax benefit at the same 35% tax rate.
Note that the earnings used in calculating earnings per share is net of preferred dividends as only earnings attributable to ordinary shareholders are considered.
Find attached spreadsheet for the full blown income statement and the calculation of earnings per share.
Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
unfreezing
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that the employees are in the unfreezing part of the change process. This part of the change process focuses on preparing the individual employees to realize that the change is absolutely necessary in order to improve their performance and the companies overall efficiency.