∠ M ≅ ∠ R: true
<span>VL ≅ LT: true
</span><span>Δ MLV can be rotated about point L to map it to Δ RLT. : false
</span><span>A series of rigid transformations of Δ MLV maps it to Δ RLT. : true </span>
We know that
the radius is 65 ft
circumference of a circle=2*pi*r
for r=65 ft
circumference of a circle=2*pi*65-----> 130*pi ft
if 2*pi (full circle) has a length of----------------> 130*pi ft
x------------------------------------------> 92 ft
x=92*2*pi/(130*pi)----------> x=1.4154 radians-------> x=1.42 radians
the answer is
1.42 radians
Answer:
Margin of error at 90% is 0.024
Margin of error at 99% is 0.037
Step-by-step explanation:
Sample size = 1076
A poll found that 64% of a random sample of 1076 adults said they believe in ghosts.
So, No. of adults said they believe ghosts = 
So, x = 688
n = 1076




z at 90% confidence is 1.64


So, margin of error at 90% is 0.024
Find the margin of error needed to be 99% confident.
z at 99% confidence is 2.58


So, margin of error at 99% is 0.037
The potential energy, E, of the penny is given by E=mgh. The energy, Q, required to raise the temperature of an object by an amount ΔT is given by Q=mcΔT. We can equate these two to get the result but we must use proper units and include the 60%:
(0.6)mgh=mcΔT
We see we can divide out the mass from each side
0.6gh=cΔT, then 0.6gh/c=ΔT
(0.6)9.81(m/s²)50m/385(J/kg°C) = 0.7644°C
since this is the change in temperature and it started at 25°C we get
T=25.7644°C
As you can see the result does not depend on mass. The more massive the copper object the more potential energy it will have to contribute to the heat energy, but the more stuff there will be to heat up, and the effect is that the mass cancels.
Answer: 9
Step-by-step explanation:
We know that he can walk one mile in 1/3 of an hour. We can divide 3 by 1/3.
3/(1/3) When dividing by a fraction, we multiply its reciprocal instead.
3*3=9. This means that he can walk 9 miles in 3 hours.