Answer:
The cost of goods sold = $74,000
Explanation:
<em>Cost of goods sold is computed as</em>
<em>Opening stock + production- closing inventory</em>
<em>The figure is always subtracted from the sales revenue to determine the gross profit</em>
The cost of goods of XXis Corporation
Cost of goods sold = 19,000 + 70,000 - 15,000
= $74,000
The cost of goods sold = $74,000
Answer: 1. W: Is it worth doing?,2. R: Is it real, 3. R: Is it real, 4. W: Can we win?,5.W: Can we win?-
Explanation:The R-W-W Framework is used to screen new products. R-W-W stands for:
Is it Real?
Can we Win?
Is it Worth doing? By matching each description to nthe correct R-W-W category, i have that
1) The new product would cost $12.50 to manufacture, and similar products sell for $9.00----- W: Is it worth doing?
2)Research shows that 85% of high school students enjoyed playing the new game.-----R: Is it real
3)The results of the last market survey showed only 35% of consumers were interested in the new product-----.
R: Is it real?
4)A smaller ergonomic mouse was used by 57% of data entry clerks who participated in the survey.
----W: Can we win?-
5)To manufacture the new product, the company may need to hire 10 more assemblers.-----W: Can we win?
Answer:
=$246,000
Explanation:
Intended sales 3500 units
Selling price =$60
variable costs 35% of sales price is 35/100 x 60= $21
Contribution margin is 65% of sales price = 65/100 x 60 = $39
Fixed costs =$78,000
Sales revenue to make $81,900 will be
operating income = total contribution margin -Fixed costs
$81,900 = TCM - $78,000
TCM = $81,900 +78,000
TCM= 159,900
TCM is a product of contribution margins and sales units
159,900 =$39 x sales units
sales units = 159,000/ $39
sales units = 4,100
sales revenue = sales units x selling price
=$60 X 4100
=$246,000
Answer:
$38.80 per share
Explanation:
The computation of the stock price one year from now is shown below:
But before that first need to do the following calculations
Current Year Price earning ratio is
= ($39.50 × 5,500,000) ÷ $8,000,000
= $27.15
Now
Next year earnings = $8,000,000 × (1 + 25%)
= $10,000,000
Finally,
Share price next year = ($10,000,000 × $27.15) ÷ 7,000,000
= $38.80 per share
Answer:
Obvious answer could be clip art since it’s a small part of something bigger. It could also be shapes but if she wants it to actually look like fruit then she’d use clip art. (Four years of digital design)
Explanation: