Answer:
=> fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 0.4482 = 44.82%.
=> fraction to equity = 0.5518 = 55.18%.
Explanation:
So, in this question or problem we are given the following parameters or data or information which are; that the utility function is U = E(r) – 0.5 × Aσ2 and the risk-aversion coefficient is A = 4.4.
The fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills and its equivalent fraction to equity can be calculated by using the formula below;
The first step is to determine or Calculate the value of fraction to equity.
Hence, the fraction to equity = risk premium/(market standard deviation)^2 - risk aversion.
= 8.10% ÷ [(20.48%)^2 × 3.5 = 0.5518.
Therefore, the value for fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 1 - fraction to equity = 1 - 0.5518 =0.4482 .
Occupational Safety and Health Administration (OSHA) was created to ensure healthy and safe work environments for all workers. Being that the factory did not offer adequate ventilation, the workers could be at risk for harm, and be in violation of OSHA standards.
Answer:
E. efficiency wages
Explanation:
Clearly this isn't a discrimination case, as Rob has a robust background with the company (15 years). Although their work output may be the same, Rob's experience justifies the higher pay.
This is one form of efficiency wage theory, holding that higher wages lead to increased employee productivity. This way, Rob gets an incentive for staying with the company.
Answer:
The answers are:
<u>January 10</u>
Cash $816,000
Common stock $510,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $306,000
<u>January 15</u>
Equipment $80,000
Common stock $50,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $30,000
<u>February 1</u>
Organizational expenses $3,000
Common stock $25,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $500
Explanation:
Contributed capital in excess of par value is the amount of money (or other assets) over the par value of stock (in this case $5 per common stock) that the company received form shareholders in exchange for stock.
Answer:
Contributor to quality and satisfaction
Explanation:
Service experiences are the results of interrelation between the customers and the organization respectively. Customer satisfaction is one of the basic requirement of any service provider. At some instances, customers play a very important role in achieving the satisfaction and the value of the service received. Also, they have roles in achieving quality and productivity while experiencing the service.