Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Answer:
The cafe is small enough so a middle manager is not required for maintenance as it can be maintained as a flat organization.
Explanation:
It has least number of employees. Hiring a middle manager will increase cost for the restaurant.
Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.
Dividend Yield ratio is calculated as percentage by dividing the Dividend per share by Market price per share. The formula for the Dividend Yield ratio is as follow:
Dividend Yield = Dividend per share / Market Price per share
We are given:
Dividend per share =$1.60
Market Price per share =$48
Hence, Dividend Yield = 1.60 /48 = 0.033 = 3.3%